Česká europoslankyňa Markéta Gregorová tvrdí, že: „Tik Tok môže byť jedom pre naše voľby“

Európsky parlament sa v utorok zišiel na diskusiu o sociálnych médiách v Štrasburgu po tom, čo EÚ oznámila formálne vyšetrovanie čínskeho TikToku a toho, ako regulovala údajnú kampaň zasahovania do volieb v Rumunsku.

Česká europoslankyňa Markéta Gregorová tvrdila, že európski zákonodarcovia stále predstierajú, že čínska platforma sociálnych médií je len „neškodná zábavná aplikácia“.

„Spojené štáty zakážu distribúciu TikToku prostredníctvom obchodov s aplikáciami do 25 dní. Austrália už tiež zakázala sociálne médiá pre tínedžerov. Nehovorím, že súhlasím so všetkým, ale veľké demokracie sa prebúdzajú do jedu, ktorý nie je regulovaný sociálne siete,“ povedala Gregorová.

„Dokonca to môže byť jed pre naše voľby a jed pre rozvíjajúce sa mysle našich detí, ako ukazuje každá väčšia štúdia. A kde sme?“ pokračovala. „Sme doslova slepí, a preto aspoň potrebujeme silnejšie presadzovanie zákona o digitálnych službách.“

Stalo sa tak po tom, čo rumunský ústavný súd zrušil prezidentské voľby v krajine 6. decembra s odvolaním sa na spravodajské dokumenty odtajnené bezpečnostnými agentúrami, ktoré tvrdili, že za raketovým vzostupom víťaza prvého kola Calina Georgesca stála kampaň zahraničného vplyvu na TikTok.

„Dnes ráno sa Európska komisia rozhodla preskúmať TikTok, akým spôsobom ich algoritmy ovplyvnili správanie a zobrazovanie informácií počas kampane v Rumunsku,“ povedal nemecký europoslanec Andreas Schwab.

„Ešte nepoznáme výsledok, ale vieme, že existuje riziko algoritmov, ktoré riadia informácie nie takým spôsobom, akým by to normálni ľudia dovolili,“ pokračoval.

Bulharská poslankyňa Eva Maydell medzitým vyzvala na celoeurópske „miestnosti na boj proti dezinformáciám“, aby „zabránili tomu, čo sa deje“.

„Musíme zabezpečiť, aby tie zákony šli ruka v ruke s vnútroštátnymi orgánmi, či už ide o spravodajské služby, či už sú to ministerstvo zahraničných vecí, obrany, vnútra, či sú to generálni prokurátori, ktorí musia spolupracovať, “ dodala.

Európska komisia vo vyhlásení uviedla, že preskúma systémy odporúčaní spoločnosti TikTok pre „koordinovanú neautentickú manipuláciu alebo automatizované využívanie služby“ a zároveň analyzuje platený politický obsah a reklamu.

Nezávislý kandidát Georgescu bol relatívne neznámou osobou, kým nezískal víťazstvo v prvom kole rumunských volieb. Získal 23 percent hlasov, kým druhá, televízna osobnosť a starostka Campulungu Elena Lasconiová si zabezpečila 19 percent.

Georgescu označil rozhodnutie súdu za „formalizovaný štátny prevrat“ a uviedol, že demokracia v Rumunsku je napadnutá. Lasconi medzitým odsúdil rozsudok ako „nezákonný“ a „nemorálny“.

Možno Vás bude zaujímať