Celonárodné oslavy príchodu sv. Cyrila a Metoda budú v piatok na hrade Devín

Dnes oslavujeme príchod svätcov Cyrila a Metoda. Centrom moci i kultúry počas rozkvetu Veľkomoravskej ríše bola Nitra, avšak významné sídla boli aj na Bratislavskom hrade a na Devíne. 

Príchod vierozvestov Cyrila a Metoda na naše územie je zdrojom nábožnosti, solidarity a slovanskej vzájomnosti nielen pre Slovákov, ale aj Moravanov, Čechov, Bulharov či Macedóncov. Na Slovensku si 5. júla štátnym sviatkom pripomíname kresťanských vierozvestov svätých Cyrila a Metoda.

Slávni slovanskí vierozvestcovia, svätí Cyril a Metod, tvoria v dejinách Slovanov a zvlášť Slovákov jednu z najdôležitejších kapitol. Pochádzali zo Solúna, odkiaľ prišli na naše územie, vtedajšiu Veľkú Moravu, kde šírili kresťanstvo, zostavili slovanské písmo – hlaholiku a preložili do staroslovienčiny liturgické a biblické texty.

Celonárodné oslavy na Devíne

Celonárodné oslavy 1161. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda sa uskutočnia v piatok (05.júla) v areáli hradu Devín v Bratislave, informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády (ÚV) SR.

Na Devíne sa o 20.00 h uskutoční podujatie s názvom Posolstvo Cyrila a Metoda. V rámci slávnostného programu odznejú skladby či diela slovenských autorov v podaní umelcov zo Slovenska. “Súčasťou programu budú aj krátke dokrútky plné zaujímavých faktov o živote a diele bratov zo Solúna, ktorí na naše územie priniesli kresťanskú vieru a vďaka vytvoreniu písma položili základy vzdelanosti, kultúry a rozvoja Slovanov,” priblížil úrad vlády. Vzhľadom na bezpečnostné opatrenia budú v areáli hradu Devín vytvorené dva samostatné sektory, a to pre hostí a pre verejnosť a médiá.

ÚV zároveň prosí návštevníkov, aby do areálu hradu vchádzali cez bránu z Muránskej ulice pri soche sv. Jána Nepomuckého, ktorá bude otvorená od 18.00 h.

“Pri vstupe do sektora rešpektujte, prosím, pokyny príslušníkov Policajného zboru SR a organizátorov podujatia,” dodal.

Viac informácií o hrade Devín z čias Slovanov a Avarov Vám prostredníctvom videa poskytne archeológ doc. Dr. Milan Horňák.

Možno Vás bude zaujímať