Budúcnosť NATO závisí od tohto rozhodujúceho momentu
- Matúš Šutaj Eštok -HLUCHÉ, NEMÉ A SLEPÉ LIBERÁLNE MÉDIÁ - 3 decembra, 2024 12:59
- EÚ plánuje poskytnúť Ukrajine mesačnú pomoc vo výške 1,5 miliardy eur - 1 decembra, 2024 23:11
- Milan Uhrík: „Od Šefčoviča nič neočakavám“ - 30 novembra, 2024 17:49
Nadchádzajúci summit NATO, ktorý sa bude konať 9. až 11. júla vo Washingtone, si pripomenie 75. výročie Aliancie v dôležitom období globálnej nestability. Dôraz je kladený na posilnenie aliancie a čeliť výzvam rastúceho skepticizmu ohľadom šancí amerického prezidenta Joea Bidena získať ďalší mandát. Európski lídri prichádzajú na summit s obavami z návratu Donalda Trumpa, jedného z najvýznamnejších kritikov NATO.
NATO plánuje na summite spustiť nové velenie, ktoré povedie koordináciu bezpečnostnej pomoci a výcviku na Ukrajinu. Išlo by o prvú veľkú novú operáciu Aliancie od skončenia misie v Afganistane a podľa niektorých správ je určená na zníženie bezpečnostných rizík na Ukrajine, ak dôjde k prerušeniu podpory USA.
Jasným ponaučením z Afganistanu je, že NATO „nie je schopné vykonávať operácie bez vedenia USA“ – píše Defense One . Osud bezpečnosti Ukrajiny a úspech jej obrany tak bude závisieť od politiky a odhodlania USA, podobne ako počas afganskej misie.
Prípad Afganistanu
Počas 20 rokov v Afganistane NATO koordinovalo vojenské úsilie spojencov, čo umožnilo USA nasadiť vysoko postavené sily napriek vlastným personálnym obmedzeniam. NATO tiež poskytlo logistickú podporu, výcvik afganským bezpečnostným silám a pomohlo vybudovať kapacity pre civilnú vládu.
NATO formálne záviselo od politiky jednomyseľného rozhodovania, ale USA často diktovali priebeh misií, ako to bolo zrejmé z dohody USA s Talibanom v roku 2020. Hoci NATO nebolo priamo zapojené, kľúčoví spojenci ako Spojené kráľovstvo kritizovali politiku USA. Generálny tajomník Stoltenberg vysvetlil, že rozhodnutie spojencov stiahnuť sa odrážalo nedostatočnú pripravenosť európskych partnerov nahradiť americké sily.
Odkaz pre Ukrajinu
Najdôležitejšou lekciou pre Ukrajinu je, že efektivita akcií NATO je otázna bez podpory amerického politického vedenia. Hoci európske príspevky vrátane rozpočtovej a humanitárnej pomoci prevyšujú príspevky USA, vojenská podpora USA prevyšuje vojenskú podporu všetkých členov EÚ dohromady.
Európski členovia NATO čelia výzvam pri poskytovaní vojenskej pomoci Ukrajine, najmä pri budovaní vlastného obranného priemyslu. Závislosť európskych členov na americkej vojenskej technike zostáva kľúčovým faktorom operačnej spôsobilosti NATO.
Skúsenosti z Afganistanu mali demonštrovať výhody operácií pod vedením NATO zdôraznením jeho schopnosti koordinácie a dlhodobého plánovania. Zatiaľ čo politika USA môže stanoviť vysoké štandardy pre obrannú stratégiu Ukrajiny, NATO môže poskytnúť platformu na koordináciu spojeneckej pomoci. Predstava, že NATO môže úplne nahradiť americkú podporu, však nie je reálna, ako ukazujú skúsenosti z Afganistanu.
Strach z vnútorných rozporov narastá
Prezident Joe Biden, ktorý zapojil spojencov do globálnej siete na podporu Ukrajiny, označil NATO za najjednotnejšiu alianciu vôbec.
V zákulisí však dominujú prípravy na možné rozdelenie, vzhľadom k tomu, že v USA aj v krajinách EÚ rastie vplyv krajne pravicových politických síl, ktoré sú voči NATO kritické. To vyvolalo obavy o udržanie silnej podpory pre Alianciu a vojenskú pomoc, ktorú jej členovia poskytujú Ukrajine.
Začiatkom tohto roka bývalý prezident USA Donald Trump naznačil, že USA možno neposkytnú ochranu spojencom v NATO v prípade potenciálneho rozšírenia konfliktu aj v členakých krajinách NATO, čo znamená bezprecedentný zvrat v americko-európskych vzťahoch od konca druhej svetovej vojny.