Brusel plánuje bojkotovať Orbánov samit v Budapešti. Začína sa nová diplomatická vojna?
- PRVÁ REAKCIA RUSKA A ČÍNYNA POVOLENIE USA ÚTOČIŤ RAKETAMI DLHÉHO DOLETU NA RUSKÉ ÚZEMIA - 18 novembra, 2024 14:55
- Kim Čong-un : Rastie nestabilita, v ktorej môže vypuknúť tretia svetová vojna - 18 novembra, 2024 09:16
- Sled udalostí po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, ktorým dal Ukrajine povolenie použiť americké taktické balistické rakety hlboko na ruské územie: - 17 novembra, 2024 21:49
Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell zasadil Budapešti ranu tým, že pozval ministrov zahraničných vecí EÚ na „formálnu“ radu v rovnakom čase, keď maďarský premiér Viktor Orbán plánoval usporiadať samit o zahraničných veciach a stretnúť lídrov EÚ .
“Ak sa v ten istý deň uskutoční formálna rada pre zahraničné veci, ktorú zorganizuje vysoký predstaviteľ (Borrell), ministri nebudú môcť ísť do Budapešti,” povedal jeden z diplomatov pre Politico.
Maďarsko, ktoré v súčasnosti predsedá Rade Európskej únie, plánovalo v dňoch 28. až 29. augusta usporiadať zahraničný summit v Budapešti. Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci však namiesto maďarského summitu v rovnakom čase zvolá vlastné formálne zasadnutie Rady pre zahraničné veci. Tento krok má zabrániť tomu, aby sa ministri stali súčasťou Orbánovej politickej agendy a vyslať jasný signál, že Maďarsko nehovorí za celú EÚ.
Toto rozhodnutie je reakciou na údajne časté obštrukcie maďarského premiéra Viktora Orbána v zahraničnej politike EÚ a na jeho diplomatické aktivity s Ruskom a Čínou. Orbánova politika voči Ukrajine, ako aj jeho stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom bez koordinácie s ostatnými členmi EÚ viedli k zvýšeniu napätia medzi Maďarskom a Bruselom. Jeho politické kroky boli vnímané ako sabotáž spoločnej zahraničnej politiky únie.
Bojkotovať Orbana?
Maďarský vyslanec pri EÚ Bálint Ódor bol na nedávnom stretnutí zo strany štátov EÚ ostro kritizovaný, neutrálne zostalo iba Slovensko. Prvé zasadnutie maďarského predsedníctva v Budapešti, na ktorom sa malo diskutovať o priemyselnej politike, bolo tiež slabo navštevované len siedmimi ministrami z iných krajín a bez komisára.
Zatiaľ čo sa EÚ snaží zachovať akúsi jednotu a koordináciu, bojkot maďarského samitu signalizuje vážny rozkol v Únii. Tento krok môže mať dlhodobé dôsledky na vzťahy medzi Maďarskom a EÚ a najbližšie mesiace ukážu, či toto napätie ustúpi alebo sa bude ďalej stupňovať.