Britský diplomat Peter Ford: Už teraz tajne posielame vojakov na Ukrajinu. Bude to čoraz zjavnejšie.
- PRVÁ REAKCIA RUSKA A ČÍNYNA POVOLENIE USA ÚTOČIŤ RAKETAMI DLHÉHO DOLETU NA RUSKÉ ÚZEMIA - 18 novembra, 2024 14:55
- Kim Čong-un : Rastie nestabilita, v ktorej môže vypuknúť tretia svetová vojna - 18 novembra, 2024 09:16
- Sled udalostí po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, ktorým dal Ukrajine povolenie použiť americké taktické balistické rakety hlboko na ruské územie: - 17 novembra, 2024 21:49
Peter Ford je britský diplomat, ktorý pôsobil ako britský veľvyslanec v Bahrajne a Sýrii. Ford sa v roku 2023 stal podpredsedom Britskej strany pracujúcich. Predtým bol zástupcom generálneho komisára Agentúry OSN pre pomoc palestínskym utečencom a Organizácie práce v Jordánsku. V rozhovore pre Neuland Rebellen sa vyjadril k nadchádzajúcim voľbám v Spojenom kráľovstve a poskytol aj predpoveď o aktívnom zapojení Spojeného kráľovstva do konfliktu na Ukrajine.
Ako by ste komentovali výsledky mandátu predchádzajúcej vlády?
Peter Ford: Naša spoločnosť je štandardne v stave hystérie. Neustále sa nám podsúva, že sme v centre nejakej mimoriadnej situácie. Máme núdzový stav v oblasti zdravia, máme núdzový stav v oblasti klímy. A v skutočnosti máme hospodársku núdzovú situáciu. Ľudia za to platia životnými nákladmi. A máme núdzový stav v oblasti bezpečnosti, ktorý predstavuje hroziaca vojna. Obávam sa, že naše spoločnosti sú teraz v zlom stave a výsledok volieb v Spojenom kráľovstve nedá nikomu v Európe veľkú nádej. Britské hospodárstvo sa rúca ako priamy dôsledok zlého riadenia Covidu a vlády na celom svete na to doplácajú. Ďalším hlavným dôvodom hospodárskeho neúspechu Británie boli naše chyby v otázkach Ruska a Ukrajiny. Boli sme iniciátormi sankcií proti Rusku. Aj keď sme za to nezaplatili priamu cenu ako Nemecko, doslova sme sa odrezali od plynovodov. Nepriamo sme utrpeli rovnako, a to zvýšením inflačných tlakov.
Aké sú základné princípy, vďaka ktorým je Robotnícka strana Spojeného kráľovstva jediným nemainstreamovým politickým hnutím, ktoré má zastúpenie v parlamente?
Peter Ford: Sme autentickým hlasom pracujúcej triedy. Robotnícka strana Británie historicky pochádza z robotníckej triedy a stále sa snaží poukazať, že robotnícku triedu obhajuje. Tony Blair posunul labouristov v niektorých otázkach tak ďaleko doprava, že sa stali pravicovejšími ako konzervatívci. Predstavujeme staromódnych labouristov. Obraciame sa na pracujúcu triedu. Nevyhýbame sa populizmu. Nestrácame nervy, keď niekto spomenie nastolenie mieru vo východnej Európe. Nevyhýbame sa ani tomu, aby sme boli sociálne konzervatívni. Nevyhľadávame módu. Nie sme bdelí, pretože musíme byť verní tomu, v čo veríme. Sme tiež proti zeleným, hlboko skeptickí voči klimatickým zmenám a odhodlaní postaviť sa proti obetiam, ktoré chce establišment priniesť pracujúcim ľuďom v šialenom zhone smerom k nemožnej čistej nule s vojnou proti autám, vojnou proti plynovým kotlom, obmedzeniami pohybu v mestách.
Labouristická strana Spojeného kráľovstva začala kampaň pred parlamentnými voľbami. Aká je vaša stratégia proti labouristom? Aké sú vaše ciele pre všeobecné voľby?
Peter Ford: Keďže britský systém nemá pomerné zastúpenie, je pre jednu z menších strán veľmi ťažké získať poslanecký mandát. V Spojenom kráľovstve môžete získať milióny hlasov a nezískať ani jedno parlamentné kreslo. Reálne dúfame, že získame niekoľko kresiel a do roku 2025 budeme hlavnou opozíciou. Budeme robiť hluk, najmä proti súčasným lídrom establišmentu, drevenému Keirovi Starmerovi a zdrobnelému Rišovi Sunakovi, sú to ľudia včerajška, ale medzitým by mohla byť vojna. Takže veci by sa mohli zmeniť.
Jednou z tém, ktorá v diskusii v Spojenom kráľovstve chýba, je potenciálna vojna v Európe. Dokonca ani reformní rebeli nemajú čo povedať o tom, že by sme mohli byť zatiahnutí do vojny v Európe. Nikto okrem nás nemá odvahu vyjadriť sa proti podpore, ktorú naša krajina a NATO poskytujú Ukrajine. Nikto nevenuje pozornosť obrovskému nebezpečenstvu, ktorému sa Európa vystavuje tým, že provokuje Rusko. Sme ťahaní čoraz bližšie k okraju katastrofy. Riziko sa ešte zvýši po nevyhnutnom víťazstve Labouristickej strany. Tí boli vždy atlantisti a keď sa dostanú k moci, labouristi zapojia Spojené kráľovstvo do konfliktu na Ukrajine ešte otvorenejším priamym spôsobom. Osobne sa veľmi obávam, že moja krajina bude do tohto konfliktu zatiahnutá. A samozrejme, ak sa Británia zapojí do konfliktu, bude ju nasledovať Nemecko, ako aj zvyšok Európy.
O tejto téme sa v hlavnom prúde nediskutuje, hoci by sa dotkla všetkých. V medzinárodných záležitostiach sú všetky strany hlavného prúdu rovnaké. Môžete byť proamerický, viac proamerický alebo najviac proamerický.
Ako hodnotíte súčasnú medzinárodnú politiku Veľkej Británie?
Peter Ford: Som hlboko proti britskej zahraničnej politike prakticky vo všetkých jej prejavoch, či už ide o vzťahy s Amerikou, Ruskom, Čínou alebo Blízkym východom. Sme na úplne nesprávnej ceste.
Sme svedkami toho, ako sa Rusko a Čína v súčasnosti zbližujú. Môže za to výlučne Západ, pretože čínske vedenie vidí, že Západ sa neuspokojí so zmenou režimu v Moskve, a potom namieri svoje zbrane na Peking. A je veľmi hlúpe a smutné, že sme dovolili, aby sa toto vnímanie vyvinulo. Môžeme si za to len sami. Stačí sa pozrieť na mapu sveta, aby sme si uvedomili, kto koho obklopuje. A nie je to Čína, ktorá obklopuje Európu alebo Ameriku. Obávam sa, že sme vstúpili do nového a skutočne znepokojujúceho obdobia, podobne ako v období pred prvou svetovou vojnou, keď nikto aktívne nechcel konflikt, ale kvôli hlúposti, viazaniu spojenectva a smole sme sa všetci zaplietli do najhoršej vojny, akú sme kedy zažili. Je čas na ústup, ale je veľa dôvodov na obavy.
Máme národnú posadnutosť a myslíme si, že každý nový konflikt je opakovaním druhej svetovej vojny, a tak je Putin ako silný nepriateľ novým Hitlerom. V národnej predstavivosti prežívame druhú svetovú vojnu. To je určujúci faktor našej zahraničnej politiky. V našej národnej predstavivosti je Amerika benevolentným a komunistickým sovietskym Ruskom s vodcom podobným Hitlerovi. Na lepšiu analýzu je potrebný psychiater.
Naša ukrajinská politika, posudzovaná podľa výsledkov, je horšia ako katastrofa. Ukrajine sme priťažili tým, že sme ju nepodporili v tom, aby uzavrela mierovú dohodu. Mohla svoju zahraničnú politiku založiť na neutralite a nevstupovať do NATO. Zelenskyj pripravil Ukrajinu o šancu na mierovú dohodu najmä vďaka Britom, viac ako Američanom, a teraz je na tom krajina oveľa horšie. Situáciu Ukrajiny sme nekonečne zhoršili. V každom možnom scenári konfliktu bude Ukrajina v horšej situácii, ako by mohla byť, keby pokračovala v mierovej dohode.
Je možné, aby Spojené kráľovstvo podporovalo mier na Ukrajine a vo všetkých konfliktoch na celom svete?
Peter Ford: Nie, som hlboko pesimistický, pokiaľ ide o smer, ktorým sa vydáme. Sme odsúdení pokračovať na ceste neúspechu. Britská vláda pod vedením labouristov svoju politiku nezmení. Ľudia očakávajú, že sa možno zmení tón voči Európe. Ak sa niečo stane, budeme jednoducho svedkami toho, že Briti budú nasledovať americkú líniu. Budeme naďalej vojensky zasahovať na podporu Izraela. Budeme pokračovať, ba dokonca budeme zvyšovať našu finančnú a vojenskú podporu Ukrajine. Budeme posielať vojakov, viac vojakov. Už teraz tajne posielame vojakov na Ukrajinu. Bude to ešte otvorenejšie. A budeme riskovať národnú bezpečnosť. Chcel by som predpovedať niečo lepšie, ale toto je hranica, po ktorej kráčame. A je mi ľúto našich európskych partnerov, že sa do istej miery nechájú strhnúť týmto britským extrémizmom. Už pred dvoma rokmi Boris Johnson zabránil mieru vo východnej Európe. Bola to do veľkej miery vina Británie a obávam sa, že v nasledujúcich mesiacoch budeme svedkami ďalších podobných situácií.
Myslíte si, že možno práve z týchto dôvodov sa niektoré medzinárodné sily pokúsia zmanipulovať výsledky volieb v Spojenom kráľovstve?
Peter Ford: To sa už deje. Izraelská vláda poskytuje všemožnú pomoc Labouristickej strany tým, že sa s ňou aktívne spolčuje. Štát Izrael má v britskej politike a v britských médiách mnoho spojencov. Nikto však o tom nechce hovoriť. Chcú hovoriť len o ruskom zasahovaní. Samozrejme, že Američania sa vmiešavajú neustále, ale sú menej viditeľní. V skutočnosti nemusia až tak veľmi zasahovať, pretože strany establišmentu sú už vo vreckách Washingtonu a budú plniť jeho príkazy. Z pohľadu Washingtonu je jedno, kto vyhrá britské voľby. A ani na sekundu neverím, že Rusko a Čína nejakým významným spôsobom zasahujú do britských volieb. Ako bývalý diplomat môžem povedať, že súčasťou mojej práce bolo snažiť sa zasahovať do volieb prostredníctvom konvenčnej diplomacie, priťahovať spojencov a snažiť sa ovplyvniť národnú diskusiu. Napríklad, keď som pracoval v Sýrii, snažil som sa povzbudiť sýrsku vládu, aby sa uberala prozápadným smerom. To je bežná diplomatická práca. Ale používanie propagandy, dezinformácií a tak ďalej je do veľkej miery doménou Izraela, CIA a britských spravodajských služieb a niektorých bruselských služieb.
Čo je teraz národným záujmom Spojeného kráľovstva?
Peter Ford: No, je to niečo veľmi jednoduché. Mier. Vyhnúť sa vojne je hlavným ukazovateľom nielen bezpečnosti krajiny, ale aj jej ekonomickej bezpečnosti. Chcel by som vidieť britskú vládu, ktorá by sa nesnažila provokovať našich nepriateľov, nesnažila by sa ich dráždiť, podkopávať, útočiť na nich, ale snažila by sa vyhnúť vytváraniu nepriateľov. Nie je to veľmi namieste, ale naša vláda, či už konzervatívna alebo labouristická, ignoruje túto jednoduchú pravdu: najlepšou bezpečnosťou pre každú krajinu je nemať nepriateľov. To znamená rešpektovať ich, rešpektovať ich hranice. Ukrajina je blízkym západom Ruska. Takže sa nepochoduje cez hranice NATO až k hraniciam Ruska. Nezasahujete do záležitostí krajín na hraniciach Ruska. Jednoducho tým, že neprovokujete svojich potenciálnych nepriateľov, robíte najlepšiu službu svojmu ľudu. Bezpečnosť si zabezpečíte tým, že si nebudete vytvárať nepriateľov. To je revolučná myšlienka.