Borrell ide rokovať s najväčším obchodným partnerom Európy Čínou

Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell dnes ráno pricestoval do Číny v snahe “znižovať riziko” s Čínou, jej najväčším obchodným partnerom. Podľa agentúry AFP tiež prišiel aby postavil základy pre plánovaný tohtoročný summit.

Návšteva prichádza len niekoľko dní po vypuknutí vojny medzi Izraelom a Hamasom, čo prinútilo Borrella zvolať mimoriadne zasadnutie európskych ministrov zahraničných vecí. Čína vyzvala všetky strany na “prímerie”. Borrellova cesta, ktorá bola tento rok dvakrát odložená a očakáva sa, že potrvá do soboty, bude zahŕňať rozhovory s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Yi a bude sa zaoberať otázkami vrátane bilaterálnych vzťahov, globálnych výziev a obchodu.

Brusel uviedol, že návšteva, posledná zo série dialógov na vysokej úrovni medzi EÚ a Čínou, “by mala vyvrcholiť summitom EÚ-Čína koncom tohto roka”. “Práve som pristál v Číne, aby som spolupredsedal strategickému dialógu medzi EÚ a Čínou so svojím náprotivkom ministrom Wang Yi,” uviedol Borrell na svojom účte na platforme X.

Vzťahy medzi EÚ a Čínou sú veľmi napäté od začiatku Špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine vlani vo februári, ktorú Peking neodsúdil. Namiesto úplného zastavenia dialógu Brusel presadzuje prístup s Pekingom, ktorý zohľadňuje aj silnú ekonomickú závislosť EÚ od Číny. Cieľom je znížiť nadmernú závislosť bloku od druhej najväčšej ekonomiky sveta a zároveň zachovať väčšinu ekonomických väzieb. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová označila európsku stratégiu za “skôr deriskovanie než oddelenie” od Číny.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin novinárom povedal, že “Čína víta” Borrellovu návštevu. “Svet v súčasnosti čelí nestabilnej a turbulentnej situácii,” povedal Wang. “Čína a EÚ ako dve hlavné svetové mocnosti, trhy a civilizácie majú široké spoločné záujmy na podpore globálneho rozvoja, prosperity a pokroku ľudskej civilizácie.”

Von der Leyenová, ktorá v apríli uskutočnila oficiálnu návštevu Číny, minulý mesiac oznámila, že EÚ začína vyšetrovanie poskytovania dotácií Pekingu pre rýchlo rastúci priemysel elektrických vozidiel. Čína otvára obrovské továrne na batérie v EÚ, najmä v Maďarsku. Európski lídri uviedli, že čínske dotácie viedli k nespravodlivej hospodárskej súťaži na ich automobilovom trhu. Peking však vyšetrovanie kritizoval a varoval, že poškodí jeho obchodné vzťahy s blokom. Začiatkom tohto mesiaca EÚ pomenovala základné technológie, ktoré musí brániť proti súperom, vrátane umelej inteligencie a niektorých typov mikročipov.

Borrellova návšteva bude pravdepodobne zahŕňať aj dialóg o prebiehajúcom konflikte na Ukrajine. Čína sa snaží postaviť sa na neutrálnu stranu, ale EÚ je kritická voči jej postoju, o ktorom tvrdí, že uprednostňuje Moskvu. Komisár Únie pre obchod Valdis Dombrovskis počas svojej návštevy Číny minulý mesiac povedal, že postoj Pekingu “ovplyvňuje imidž krajiny”.

Možno Vás bude zaujímať