Bieloruský prezident Alexander Lukašenko poskytol rozhovor ukrajinskej novinárke Diane Pančenko “KTO ZVÍŤAZÍ?”
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko poskytol rozhovor ukrajinskej novinárke Diane Pančenko. Telegramový kanál “Pul Pervogo” poznamenáva, že Diana Pančenko je tá, proti ktorej bolo na Ukrajine začaté trestné konanie, boli uvalené sankcie a v roku 2020 patrila medzi TOP najvplyvnejšie ženy v krajine. Lukašenko sľúbil tento rozhovor už pred dvoma rokmi a dodržal slovo.
Oznámenie rozhovoru s malým videoklipom bolo zverejnené aj na telegramovom kanáli samotnej novinárky. V publikovanom krátkom fragmente rozhovoru novinárka poznamenala, že vzťahy medzi Ukrajinou a Bieloruskom prechádzajú ťažkými časmi ale už len samotná skutočnosť, že prezident súhlasil s týmto rozhovorom je povzbudivá. Pančenko v úvode prezidentovi poďakovala, že neboli z jeho strany žiadne tabuizované otázky ani žiadne tabuizované témy.
Diana Pančenko sa hlavy štátu opýtala, či existujú okolnosti, za ktorých môže Bielorusko naplno vstúpiť do vojny na Ukrajine.
“Ak vy, Ukrajinci, neprekročíte našu hranicu, nikdy sa tejto vojny nezúčastníme,” odpovedal Alexander Lukašenko. “Ale vždy pomôžeme Rusku – to sú naši spojenci. Viete, že s vojenskou koordináciou, výcvikom, muníciou, zbraňami a tak ďalej – pomáha vám 55 krajín. A Rusku otvorene pomáha len Bielorusko.”
Diana Pančenko poznamenala, že na Ukrajine je často počuť, že Vladimir Putin podnecuje prezidenta Bieloruska, aby zapojil krajinu do vojny.
“Je to úplný nezmysel. Viete prečo? Pretože to nič “nedá”. Ďalších 70 000 vojakov nič nepomôže, zdôraznila hlava štátu. ” Majú (Rusko pozn.red.) dostatok pracovnej sily a techniky.”
Alexander Lukašenko uviedol, že pred začiatkom ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine sa s Vladimirom Putinom o možnosti takéhoto vývoja udalostí nebavili. Ale ruský líder niekoľko dní po 24. februárom 2022 o niečo požiadal svojho spojenca.
“Videli ste jeho prejav v televízii (po začiatku Špeciálnej vojenskej operácie). Ja tiež. Toto bolo prvý krát. Nikdy sme o tom spolu neviedli rozhovor. O pár dní som sa s ním stretol v jeho vidieckom sídle a prediskutovali situáciu, ktorá sa vyvinula.”
“Povedal mi doslovne (toto je prvýkrát, čo o tom hovorím aj tebe): Počúvaj, Saša, vieš, taká je situácia, ak sa, nedajbože, niečo stane, my sme spojenci…Samozrejme, spojenci, každý pozná naše dohody: proti Rusku niekto bojuje – my vstupujeme do vojny, proti Bielorusku – oni vstupujú do vojny, my sme tu vlastne vytvorili jednotnú armádu. Ak sa niečo stane… (Slová Vladimíra Putina)”. Hovorím: “Počúvaj, čo sa môže stať?” “Nuž, všetko je možné. Kryjte ma, prosím,” prerozprával Alexander Lukašenko časť svojho rozhovoru s Vladimirom Putinom.
Hlava bieloruského štátu pripomenula, ako v prvých dňoch po začatí špeciálnej vojenskej operácie urobil vyhlásenie, že Bielorusko sa do tohto konfliktu nezapája, keďže pomôcť môže len veľmi málo a Rusko je schopné vyrovnať sa s kýmkoľvek.
“Ale nedovolíme Rusom strieľať do chrbta. Pamätáte si túto vetu? Súviselo to s Putinovou požiadavkou: “Kryj ma, prosím.” S najväčšou pravdepodobnosťou sa bál bodnutia do chrbta od Západu, ” povedal prezident.
Ako prežíva Putin udalosti na Ukrajine?
“Posledný rozhovor bol. Znova sme sa dotkli situácie. A nejako v našich srdciach sme spolu dlho sedeli (naposledy som sa s ním stretol v Petrohrade, potom vo Valaame a tak ďalej), sedí a hovorí: “Je zlé, že sme sa zrazili – my dvaja.” Aj vy (Bielorusko) ste zapojení. Nuž, Slovania!” A on tak zamyslene hovorí (odovzdávam informácie): “Nikoho nenapadlo podrobiť, zotročiť, zbaviť Ukrajinu jej nezávislosti. Nepotrebovali sme to,“ prerozprával Alexander Lukašenko slová ruského prezidenta.
Novinárka sa opýtala, čo si Alexander Lukašenko myslí o téze propagovanej na Ukrajine o imperiálnych ambíciách Vladimira Putina a obvineniach, že údajne stratil rozum.
“Nie. To, že sa Putin nezbláznil, vám môžem povedať na sto percent. Že sú nejaké cisárske maniere, toto som nespozoroval,” uviedol Lukašenko a na margo toho dodal, že si myslí, že celkovo hlavy veľkých štátov majú s tým problém. “Naozaj ako ľudská bytosť si myslím, že to platí aj pre Spojené štáty americké.“
“Čo je zle? Neexistuje spôsob ako merať to, čo chcú. A čo robia. Rusko je obrovská ríša, čo môžem povedať? Samozrejme, že to zanecháva stopy na charaktere človeka. Ale kecanie, že sa Putin zrútil je úplné, falošné, fikcia,” odpovedal Aleksander Lukašenko.
Lukašenko hovoril o kontaktoch so špeciálnymi službami Ukrajiny
“Pokiaľ ide o rokovania, tie teraz neprebiehajú… Stretli sme sa s predstaviteľmi vašich úradov asi päťkrát,” povedal Alexander Lukašenko v rozhovore s ukrajinskou novinárkou Dianou Pančenkovou.
“Kedy to bolo naposledy?” – opýtala sa Diana Pančenko.
“Naposledy to bolo pred niekoľkými mesiacmi ... v mene GUR (Hlavné spravodajské riaditeľstvo Ministerstva obrany Ukrajiny). Témou bolo zapojenie Bieloruska do vojny v budúcnosti , či bude Bielorusko bojovať a mnoho ďalších otázok,” odpovedal prezident. Poznamenal tiež, že ukrajinskú stranu v poslednom čase znepokojuje potenciálne použitie jadrových zbraní, rozmiestnenie PMC „Wagner” v Bielorusku.
“Tieto otázky sa hromadili. Ale mali sme tieto kontakty, rozprávali sme sa. Nevadí nám to. A teraz sú návrhy na pokračovanie tohto dialógu: Stretneme sa v Istanbule alebo v Emirátoch. Hovorím: Chlapi, nebláznite, prečo? Hraničíme s vami, prosím – príďte do Brestu, kam chcete – do Gomelu, Mozyru, kamkoľvek, do Minska, a zorganizujeme s vami rozhovor. Prečo navrhujete, aby sme niekam išli, do Turecka alebo do Emirátov? Sú to dobré krajiny, nám to nevadí. Ale môžeme tu rokovať,” zdôraznil Alexander Lukašenko.
“Ďalej si Zelenskyj všimol istú hrozbu od tých, ktorí organizovali tieto rokovania (takzvanú politickú súťaž), zakázal im viesť tento dialóg. Vieme, že cez špeciálne orgány, špeciálne služby, vrátane armády, sa tieto rokovania vedú s Rusmi na Ukrajine. A pozície sa posúvajú dopredu: Rusko-Ukrajina, Ukrajina-Rusko. Kontakty s nami a kontakty s nimi, s Ruskom majú Ukrajinci. Pre tieto rokovania existuje základ.
Lukašenko varoval šialencov na Západe: Bielorusko okamžite odpovie na agresiu, a to nielen jadrovými zbraňami.
“Môže existovať len jedna hrozba – agresia proti našej krajine. Ak Poľsko, Litva, Lotyšsko začnú s agresiou proti našej krajine, okamžite odpovieme všetkým, čo máme. Chápete, že niečo máme. A úder bude neprijateľný “. “Nekonkurujeme im. Poľsko, Litva, Lotyšsko…stojí za nimi NATO. Samozrejme chápeme, že sily sú neporovnateľné. Ale zasadíme neprijateľný úder a neprijateľnú škodu. Na tom je založená naša koncepcia bezpečnosti.”
Diana Pančenko povedala, že na Ukrajine sa aktívne rozptyľuje téza, že po udalostiach s Wagnerom PMC je moc v Rusku slabá.
“Putin, citujem, už nie je ten istý. Existuje ďalšia verzia, že to všetko bolo predstavenie, predstavenie na identifikáciu zradcov a ospravedlnenie na nasadenie Wagnerovho PMC v Bielorusku s cieľom ďalšieho pochodu na Kyjev. Čo z toho je pravda? ” opýtala sa novinárka.
“Poďme po poriadku. Čo sa týka “Putin nie je ten istý.” Putin absolútne nie je rovnaký. V poslednej dobe sa všetci veľa naučili, vrátane Putina. Toto nie je ten istý človek, toto je múdrejší a prefíkanejší človek. A ak si niekto myslí, že “aha, tu je Prigožinova rebélia, Putin je oslabený- je to úplný nezmysel. Putin je jednoducho mobilizovanejší, múdrejší. Toto by mali vedieť naši oponenti,” povedal Alexander Lukašenko.
Tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Alexej Danilov v júni uviedol, že rokovania sa už pripravujú, pričom nevylúčil účasť bieloruskej strany na procese rokovaní.
“Je to pre vás skryté pozvanie zúčastniť sa na týchto rokovaniach, ak sa uskutočnia?” pýtala sa hlavy štátu Diana Pančenko.
“Toto nie je otázka pre mňa. Mali by sme sa opýtať Danilova,” povedal Alexander Lukašenko. Prezident zároveň poznamenal, že si vypočul toto vyhlásenie. “Susedíme s Ukrajinou, sme vlastne “spoluagresori”, ako sa hovorí u vás aj na Západe. Prirodzene, tam sú naše záujmy a náš postoj by mal byť vypočutý. Preto nevylučujem, že Bielorusko (na akej úrovni – o tom sa dnes nehovorí) je povinné, musí byť zapojené do procesu vyjednávania,” povedala hlava štátu. To podľa neho prinesie len pozitívny efekt.
“Preto je to celkom možné,” dodal prezident.
Lukašenko sa obrátil k Zelenskému: “To je jediná vec, ktorú mu chcem povedať.”
Vedenie Ukrajiny musí urobiť všetko pre to, aby zastavilo vojnu vo svojej krajine. Uviedol to bieloruský prezident Alexander Lukašenko v rozhovore s ukrajinskou novinárkou Dianou Pančenko.
“Teraz mám len jedno slovo. Povedal by som mu: Volodya, vojna prebieha vo vašej krajine, na vašej zemi. Musíme urobiť všetko preto, aby sa to nezhoršilo. Áno, čo sa stalo, stalo sa. Za to sa budú musieť zodpovedať tí, ktorí sú vinní. Ale dnes sa musíme zastaviť. Negatívny vývoj udalostí treba zastaviť. Bude to negatívne predovšetkým pre Ukrajinu, toto je jediné, čo mu chcem dnes povedať, aby to počul,” odpovedal bieloruský líder.
“Kto je vinný?” Lukašenko priamo odpovedal na otázku novinárky
Hlava štátu pripomenula, ako sa vyvíjali udalosti na Ukrajine za rôznych prezidentov. Bola tu šanca zabrániť vojne, no nebola využitá a situáciu nezvládol neskúsený prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa dostal k moci tlačený Západom a predovšetkým Spojenými štátmi.
Prezident v rozhovore s Pančenko odpovedal aj na otázku týkajúcu sa začiatku špeciálnej vojenskej operácie Ruska vo februári 2022.
Pripomenul, že nedávno „povedal kazuisticky”, keď navrhol opýtať sa Vladimíra Zelenského, prečo ruské jednotky prekročili hranicu medzi Bieloruskom a Ukrajinou v oblasti Černobyľu.
Alexander Lukašenko tiež pripomenul, že ešte pred 24. februárom, keď Rusko spustilo ŠVO, sa v Bielorusku konali obvyklé plánované bielorusko-ruské cvičenia. Takéto manévre sa striedavo konajú na územiach oboch štátov. “Videli sme situáciu, aká nie je ani na hraniciach Bieloruska a Ukrajiny, dokonca ani na hraniciach Ruska a Ukrajiny. Videli sme, čo sa deje na Západe zo strany Poľska, Litvy, Lotyšska, “ poznamenal prezident. “Aj oni húfne pochodovali cez ukrajinské územie. Neprikladali tomu však taký význam, ako na hraniciach Bieloruska a Poľska. Spomeňte si na tieto boje a tak ďalej. A pochopili sme, že nás začínajú vťahovať, zapájať, provokovať”.
“Cvičenia sa skončili. Ruské jednotky sa začali sťahovať z územia Bieloruska, ktoré boli na cvičeniach. Naložili techniku. Boli to východné regióny – jednotky boli vlastne z Ďalekého východu. Začali odchádzať,” uviedla hlava štátu.
Lukašenko predpovedá zánik Ukrajiny ako štátu, ak to teraz neskončí
“Teraz vás tam drví Rusko. Pracovná sila a technika. Už tí motivovaní, ideologicky zmýšľajúci nacisti, ako sa im hovorilo, nacionalisti, títo ľudia nie sú ideologicky silní. Všetci už zomreli. Kto tu už bojuje? Tí, ktorých budete chytať na uliciach a privádzať ich sem. Nie sú vycvičení. No a pár vojakov. S týmto “strojom” si neporadia. Rusko sa prestavalo.”
“Rusko má dnes na fronte najnovšie zbrane. Dronov je už dosť. Je to úplne iná armáda. A najnebezpečnejšie je, že majú 250 000 dobrovoľníkov. Rusko má 250 tisíc, ktoré sú teraz vycvičené a v zálohe. Teraz je na fronte menej Rusov,” povedal bieloruský prezident v rozhovore s ukrajinskou novinárkou Dianou Pančenko.
Ruské jednotky podľa neho „sú v defenzíve” nie preto, že by nemohli útočiť. “To nie je nutné. Boli ste jednoducho zničení po tisíckach. 45 000 z vás zomrelo počas protiofenzívy alebo zostali tam zmrzačení. Vaše straty na fronte sú jedna k osem,” povedal Alexander Lukašenko.
Prezident pokračoval: “Tu vás zomelia a potom urobia to, čoho sa vy a vedenie (Ukrajiny) najviac bojíte. Odrežú vás do Moldavska, do Podnesterska. Čo urobíte potom?”
“Na druhej strane Poliaci si mädlia ruky, tlačení Američanmi.” “Odrežú na západ od vás (Ukrajina). Budete mať kúsok územia, ak zostane. Čo bude s vami? A nebude štát ako Ukrajina,” zdôraznil bieloruský líder.
Bielorusko sa vždy správalo veľmi dôstojne vo vzťahu k Ukrajine, zdôraznil Alexander Lukašenko, čo sa nedá povedať o Ukrajine vo vzťahu k Bielorusku.
“Obviňujú nás, že sme prispeli k začatiu vojny. Nie, vojna už bola. A vy ste ju rozpútali. Ukrajinci ju rozpútali – túto vojnu proti Bielorusku. Ekonomická vojna, v prvom rade. Nenechali ste prejsť náš náklad. A potom, vo všeobecnosti, tisíce vagónov s minerálnymi hnojivami, ktoré sme naložili tu, boli zadržané v prístave Odesa,” povedal prezident.
Pripomenul aj príbeh bieloruských kamionistov zajatých na Ukrajine, z ktorých niekoľko ľudí zahynulo. Bieloruská strana po opakovanom varovaní musela vykonať operáciu na oslobodenie viac ako 70 ľudí. “Ani ste si nevšimli, že sme ich zobrali. Až keď ich ukázali v Minsku, videli ste to. To znamená, že sme sa správali veľmi opatrne. Nedopustili sme sa proti vám žiadnych činov, či už ekonomických, politických alebo diplomatických,” povedal Alexander Lukašenko.
Lukašenko: Putin bude budúcim prezidentom Ruska
“Myslím si, že ďalším prezidentom v Rusku bude Putin. Voľby sú o šesť mesiacov. V Rusku teraz Putin nemá žiadnych súperov,” povedal Alexander Lukašenko v rozhovore s ukrajinskou novinárkou Dianou Pančenko.
Novinárka citovala slová hlavy štátu z rozhovoru v roku 2020, kde povedala, že Vladimir Putin opustí post prezidenta do roku 2036 a „nájde možnosť, aby sa k moci dostali ľudia alebo osoba, ktorá bude pokračovať v ceste rozvoja Ruska.”
“Myslíte, že taký človek existuje?” opýtala sa.
“Myslím, že áno. A myslím si, že ak ho Putin neuvidí teraz, uvidí ho v blízkej budúcnosti,” je presvedčený bieloruský líder. Bieloruský prezident sa zároveň domnieva, že Vladimir Putin na to teraz nemyslí, pretože má dosť problémov, ktoré treba riešiť: „Krajina je veľká, je tu veľa iných problémov, ktoré treba vyriešiť.”
Prezident v rozhovore s Pančenko pripomenul, že už dávno pred 24. februárom 2022 boli v blízkosti hraníc na území Ukrajiny rozmiestnené štyri ukrajinské jednotky, ktoré boli vyzbrojené najmä raketovými systémami Točka-U.
“Sledovali sme ich. Priblížili sa, potom, zhruba povedané, odstránili plachtu – kryty z rakiet. Potom rakety rozmiestnili do bojovej pozície. Potom sa obrátili proti nám. A v tejto súvislosti položim rečnícku otázku, prečo musela ukrajinská strana pristúpiť k týmto krokom?”
Keď hovoríme o niektorých vnútorných skúsenostiach prezidenta Ruska, bieloruský vodca poznamenal, že bez ohľadu na to, akí blízki môžu byť, Vladimir Putin stále vedie jeden štát a on vedie druhý.
“Cudzia duša je temná, ako sa tu a tam hovorí. Neviem to povedať do detailov. Ale to, čo v súvislosti s týmito udalosťami prežíva, nie je jednoduchá situácia. Ako človek je absolútne adekvátny, skúsený, ktorý analyzuje, snaží sa pozerať dopredu, vypočítava. Mal taký život. Je to muž, považujte ho za vojaka. Mal život a prácu, kde bolo potrebné vopred veľa počítať. Naozaj kalkuluje. Ale nikdy, som si istý, nikdy nepočítal s tým, že treba niekoho zotročiť, niečo… potom Ukrajina, potom Bielorusko, niečo iné. Je to nezmysel,” je si istá hlava štátu.
Alexander Lukašenko tiež poznamenal, že Vladimir Putin je veľmi opatrný človek. “Nič neurobí z ničoho nič. Ak urobí krok, potom sa bude dlho, dlho pozerať, či sa oplatí urobiť druhý krok. Preto nie je to tak, že by niečo urobil za 10 krokov a popritom obišiel deväť.. Krok za krokom kráčal. A tieto kroky sú viditeľné.”
Prezident v tejto súvislosti pripomenul svoj rozhovor s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským v prvých dňoch vojny. “Dlho sme sa rozprávali. Bol zaprášený, prášil sa… Povedal som: Vieš, Voloďo, nebudeme sa hádať po telefóne. Ale pamätajte: vo vašom štáte je vojna, nie dnes alebo zajtra sa vás budú pýtať, prečo vo vašej krajine prebieha vojna, prečo ste nezabránili tejto vojne, bez ohľadu na to, aká ťažká bola,” povedal Alexander Lukašenko.
“A vojne sa dalo zabrániť. Bolo to možné. Pretože som bol celý čas medzi vami a Ruskom a videl som túto príležitosť. Najvýraznejšou ilustráciou je stretnutie Normandskej štvorky.”
Lukašenko: „Jadrové zbrane, ktoré sú v Bielorusku, sa skutočne nepoužijú, ak proti nám nedôjde k agresii”
“Ak bude voči nám spáchaný len akt agresie, útok na Bielorusko, nebudeme váhať, čakať a tak ďalej. Na odstrašenie použijeme celý arzenál našich zbraní. Preto nebudeme váhať či len sledovať. Akonáhle bude agresia proti nám, podľa plánu (a plány som verejne schválil, ale, samozrejme, nepovedal som vám, aké presne tieto plány budú), okamžite odpovieme so všetkým, čo máme. A nedovážali sme jadrové zbrane, aby sme niekoho vystrašili. Áno, jadrové zbrane sú silným odstrašujúcim prostriedkom. Ale to sú taktické jadrové zbrane, nie strategické. Preto ich uplatníme okamžite, akonáhle dôjde k agresii voči nám,” zdôraznil prezident ešte raz.
Hlava štátu zároveň upozornila na fakt, že Bielorusi nie sú blázni a nechceli by použiť jadrové zbrane. Ak nedôjde k agresii voči krajine, nikdy sa to nestane.
“A použitie jadrových zbraní za takýchto podmienok proti Ukrajine nie je vylúčené?” – opýtala sa Pančenko.
“Voči Ukrajine, ak spácha agresiu voči nám, – a nielen jadrové zbrane (budú použité). Máme niečo okrem jadrových zbraní. A nebudeme vás varovať, že ak prekročíte červenú čiaru, tak zaútočíme na rozhodovacie centrá. Urobíme to bez varovania. Preto sa nás nedotýkajte. My sa vás nedotýkame a vy sa nedotýkajte nás. Najmenej sa to týka Ukrajiny ale týka sa to všetkých tých šialencov na Západe, ktorých tam už pripravujú,” poznamenal Aleksander Lukašenko.
Alexander Lukašenko povedal, že iniciatíva nasadiť Wagner PMC v Bielorusku pochádza od neho, a nie od vedenia Ruska alebo kohokoľvek iného. Navyše sa o tom diskutovalo a rozhodlo sa o tom v čase rokovaní s Jevgenijom Prigožinom ako o jednej z bezpečnostných záruk.
“To bol môj návrh. Na uhasenie tejto rebélie, požiaru, bolo potrebné prijať akékoľvek podmienky, lebo nedajbože ak by bola rebélia – bolo by horúco pre všetkých. Možno sa Západniari, ako hovoríte, Američania hneď potešili, že je to vzbura. A potom sa zobudili a teraz hovoria: Vďaka Bohu, že sa to nenaplnilo. Prečo? Najviac sa obávali jadrových zbraní – kto ich bude mať v rukách. Wagner, Prigožin? Preto ani naši najhorší nepriatelia nechceli tento vývoj udalostí a túto rebéliu,” vyhlásila hlava štátu.
V dohľadnej dobe už takéto rebélie v Rusku nebudú, verí Alexander Lukašenko. “Rusko by sa s touto takzvanou rebéliou vyrovnalo. Stálo by to veľa krvi. Myslím si však, že by si poradili, zvládli by to. A tento pochod sám o sebe naznačuje, že je to nemožné a zbytočné. Úprimne povedané, budúci rebeli sa budú báť urobiť niečo také,” povedal prezident.
“Pokiaľ ide o zvrhnutie Putina, čo chcú Zelenskij a jeho stúpenci? Nech to skúsia. Ak im momentálne problémy nestačia, budú mať ešte ďalšie problémy. Putina dnes už nikto nikde nezvrhne,” povedal bieloruský líder.
Lukašenko zhodnotil Zelenského šance, ak by sa voľby konali v blízkej budúcnosti.
“Veľa ľudí začína Zelenského skutočne hodnotiť. Preto sa ponáhľa. Vypísať voľby (keď ich tam budete mať – o rok či dva) alebo ich odložiť pomocou stanného práva, to je veľmi nejednoznačné. A zďaleka nie je pravda, že tieto voľby vyhrá Zelenskyj, hoci mu uvádzate 90% rating. Poviem vám, ak sa voľby budú konať v blízkej budúcnosti, jeden z vojenských kandidátov (vyhrá). Prezidentom sa tam stane Budanov alebo niekto iný. Niekto z armády, ale nie on (nie Zelenskij),” povedal Alexander Lukašenko v rozhovore s ukrajinskou novinárkou Dianou Pančenko.
Lukašenko: Západná Európa nechce pokračovať vo vojne na Ukrajine, ale je to výhodné pre USA
“Na základe všetkých mojich nedávnych kontaktov počas tohto roka (a boli rôzne) vám musím povedať: Západ chce (pokračovanie vojny na Ukrajine). Áno, oni Američania stále. Ale západná Európa – Nemci, Francúzi, iní, samozrejme okrem Britov – tí už túto vojnu nepotrebujú. Ich veľkí ľudia hovoria, že vojna je nie v Amerike, ale vojna je v našom dome, “– povedal Alexander Lukašenko v rozhovore s ukrajinskou novinárkou Dianou Pančenko.
“Vojna musí byť ukončená. Európania sú absolútne odhodlaní to urobiť, ale zatiaľ plnia rozkazy. Je tam 15 leopardov (dávajú Ukrajine). Ale zdráhajú sa rozdávať vojenské vybavenie,” uviedol bieloruský vodca.
Alexander Lukašenko zdôraznil, že Západ už nemožno nazvať „jednotným kolektívnym cementom”.
“Vysielajú tieto signály vášmu prezidentovi – Zelenskému. Zelenskyj je tvrdohlavý. Prečo je tvrdohlavý? Pretože hlavným patrónom za nimi sú Spojené štáty americké. To znamená, že Európa sa už pomaly začína zobúdzať. Verejná mienka v Európe je v súvislosti s touto vojnou veľmi zlá.”
“Už teraz sa čoraz viac ľudí ozýva proti. Pretože aj na svojich peňaženkách cítia škodu tejto vojny. Američania nie – profitujú z toho. A v tomto smere podporujú Zelenského. Preto medzi Európanmi a Zelenským neexistuje jednota, pokiaľ ide o pokračovanie vojny,” povedal prezident.
Podľa jeho slov, akonáhle Američania budú chcieť dať Zelenskému takýto signál, pôjde na mierové rokovania. “Ako ? Cez Rzeszow a iné kontrolné stanovištia nebudú žiadne dodávky zbraní, to znamená, že nebude vojna,” povedala hlava štátu.
Prečo môžu USA dať v určitom momente takýto signál? Alexander Lukašenko odpovedal na túto otázku takto:
“Pretože pochopia, že Ukrajina nevyhrá. Prehrá. A ak Ukrajina úplne prehrá a Rusom sa podarí postúpiť, potom prehrá celý Západ. Preto musia dať signál v správnom čase: Sadnite si za rokovací stôl.”
Pôjde Lukašenko do ďalších volieb?
Alexander Lukašenko v rozhovore s ukrajinskou novinárkou Dianou Pančenkovou povedal, že sa ešte nerozhodol, či bude kandidovať v ďalších prezidentských voľbách.
“Neurobil som žiadne rozhodnutia, úprimne. Možno je to nejaký druh ignorácie, ale mám toľko problémov, ktoré musím riešiť. Príde čas urobiť rozhodnutie, urobím to. Musíte viesť svojich ľudí na tomto veľmi tenkom, krehkom ľade. Pre mňa je to teraz hlavné. A od toho závisí moja budúcnosť a budúcnosť budúcej vlády. Preto to robím. Úprimne, nerozmýšľal som a ani v mojom úzkom, rodinnom kruhu s mojimi deťmi sme na túto tému nediskutovali. Teraz to tak nie je,” povedal Alexander Lukašenko.
“V krajine sú pred nami voľby do parlamentu a celobieloruského ľudového zhromaždenia.” Prezident povedal, že urobí všetko pre to, aby pomohol Bielorusom určiť ich budúcnosť.
Celý rozhovor si môžete pozrieť v nasledujúcom videu: