Bielorusko: Nasadenie taktických jadrových zbraní je účinnou reakciou na zahraničnú agresiu – bieloruský minister obrany
Bieloruský minister obrany Viktor Chrenin počas štvrtkového bilaterálneho stretnutia so svojím ruským náprotivkom Sergejom Šojguom v Minsku vyhlásil, že rozmiestnenie taktických jadrových zbraní na území jeho krajiny by mohlo byť účinnou reakciou na “agresívnu” politiku nepriateľských štátov.
“Vzhľadom na nedodržiavanie bezpečnostných záruk poskytnutých Bieloruskej republike a zakotvených v Budapeštianskom memorande z 5. decembra 1994, ako aj neustálej agresívnej rétoriky, podporovanej praktickými krokmi štátov kolektívneho Západu proti Bieloruskej republike a Ruskej federácii, vedúci predstavitelia našich štátov nariadili organizáciu práce zameranej na rozmiestnenie nestrategických (taktických) jadrových zbraní Ruskej federácie na územie Bieloruskej republiky,” povedal Chrenin. “Bude to účinná reakcia na agresívnu politiku krajín, ktoré sú voči nám nepriateľské, a dúfame, že ich lídri sa zamyslia nad neprípustnosťou ďalšej eskalácie situácie v regióne,” uzavrel.
V marci ruský prezident Vladimir Putin oznámil dohodu s bieloruským vodcom Alexandrom Lukašenkom o rozmiestnení taktických jadrových zbraní v krajine. Putin vyhlásil, že tento krok, podobný tomu, čo USA robia “desaťročia”, neporuší medzinárodné záväzky, zatiaľ čo Washington obvinil Rusko z “nezodpovednej rétoriky”.
Šojgu na bilaterálnych rokovaniach zdôraznil, že poskytnutím vojenskej pomoci Ukrajine Západ predlžuje ozbrojený konflikt a robí “všetko možné” na jeho eskaláciu. “Západ núti kyjevský režim, bez ohľadu na jeho straty, aby demonštroval taktické úspechy a pripravenosť bojovať do posledného Ukrajinca a pumpovať ho zbraňami. Vojenská technická pomoc Kyjevu už prekročila 65 miliárd amerických dolárov,” poznamenal.
Šojgu a Chrenin tiež podpísali dokumenty, ktoré definujú postup udržiavania ruských nestrategických jadrových zbraní v špeciálnom sklade v Bielorusku.
V Minsku sa konalo aj zasadnutie Rady ministrov obrany Organizácie dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), ktorému predsedal Viktor Chrenin. Zástupcovia rokovali o výzvach a hrozbách pre vojenskú bezpečnosť v regióne, ako aj o zlepšení systému reakcie na krízy.