Artur Bekmatov: Európa akútne potrebuje ruský plyn
Artur Bekmatov: Európa akútne potrebuje ruský plyn. Kde sú teraz Nicholsonové, Osuskí či Šimečkovia?
Cena plynu rastie
Valí sa na nás cenová tsunami. Cena plynu dramaticky rastie a pre niektoré slovenské domácnosti bude ročný nárast sumy za plyn aj trojciferný.
Hlavným problémom je zvýšená spotreba počas dlhej zimy (kúrenie) a horúceho leta (klíma). Toto takmer vyčerpalo zásobníky a zazmluvnené dodávky plynu ich do zimy nestačia naplniť. Európa, ale aj zvyšok sveta hľadajú nové dodávky. Tie prekračujú súčasnú ponuku. A cena preto rastie.
Nórsko výnimočne navýšilo na nasledujúci rok kvóty ťažby, ale to ani zďaleka nepokryje dopyt v Európe. Jediný, kto teoreticky môže Európe pomôcť je Rusko. Lenže Gazprom chce pokryť predovšetkým domáci dopyt. A potom dopyt na ázijských trhoch. Tým viac, že Západ aj v tejto situácii vystupuje neskutočne spupne a arogantne.
Napr. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vyzvala Rusko, aby “robilo viac” pri uspokojení zvýšeného dopytu po plyne v Európe, a aby tak “dokázalo, že je spoľahlivým dodávateľom na európsky trh”Rozumiete tomu? My máme problém, my potrebujeme za 30 dní zabezpečiť zásoby plynu pre svoje krajiny a Rusi majú tancovať ako my pískame?
Mimochodom, plynovod Nord Stream II je už niekoľko dní hotový. Jediné, na čo sa čaká je odobrenie jeho spustenia nemeckým regulátorom. Ale to môže trvať aj 4 mesiace.Takže tak…
Artur Bekmatov : Čo spravil minister hospodárstva Richard Sulík?
Mňa by v súvislosti s plynovou tematikou zaujímali dve veci:
Čo doteraz spravil minister hospodárstva Richard Sulík, aby stlmil dopady vzniknutej situácie. A čo hodlá v priebehu nasledujúceho mesiaca ešte spraviť?
Ako rusofóbne eminencie našej politiky počnúc Luciou Nicholsonovou cez Petra Osuského a Ondreja Dostála až po Michala Šimečku vnímajú fakt, že sme odkázaní na ruský plyn?
Sú to totiž práve rusofóbni politici, ktorí tu šíria mimoriadne naivný naratív, že Európa absolútne Rusko nepotrebuje (resp. že to Rusko je závislé od EÚ), a z tohto titulu má Brusel sväté právo na všetko – od zashovania do vnútorných záležitostí Ruska až po prednostné právo na dodávky nerastných surovín nad rámec platných zmlúv.
Aj keď – a vývoj posledných dní to dokazuje – Rusko a Európa sa potrebujú navzájom.
Zdroj: Artur Bekmatov– predseda Socialisti.sk