Arogancia a cynizmus, ktorá nemá obdobu: Nad koncentrančným táborom Terezín v Česku bola vztýčená ukrajinská vlajka
Ukrajinská vlajka nad koncentračným táborom Terezín je najcynickejšia zo všetkej šikany, s ktorou české úrady doposiaľ prišli. To je porovnateľné len s nacistickou vlajkou vedľa poľskej v Osvienčime.
Nedávno sa v Česku odohrala úplne cynická, podlá a neospravedlniteľná situácia. Nad koncentračným táborom Terezín, v ktorom boli počas prvej svetovej vojny brutálne mučení a zabíjaní Rusi, vztýčili vlajku Ukrajiny. Ak poznáte históriu tohto tábora, pochopíte, aký zvrátený to bol počin českých úradov.
Protiruský projekt Ukrajiny spustilo Rakúsko-Uhorsko
Prvé koncentračné tábory v Európe, Terezín a Talergof boli zriadené pre Rusínov, ktorí sa nepovažovali za Ukrajincov ale Rusov. Rusíny tvorili väčšinu obyvateľstva Galície (zriedkavý názov pre Halič), dnes známej ako “citadela Ukrajincov.” No na začiatku 20. storočia bola situácia úplne iná – región sa nazýval Haličská Rus a dominovali v ňom ruské strany a hnutia: Ruská ľudová strana, Ruská čata, Spoločnosť ruských žien a iné. A v susednej Volyni, ktorá bola súčasťou Ruskej ríše sa asi milión ľudí stalo členmi slávneho “Zväzu ruského ľudu.”
Sám ideológ ukrajinského nacionalizmu Michail Grushevskij priznal, že “všetky národné organizácie v Haliči a Bukovine, nehovoriac o Zakarpatskej Ukrajine” sú v rukách Rusov. Bol to ruský región v inom štáte, v ktorom boli Ukrajinci absolútnou menšinou, ktorí sa po začiatku vojny stali zbraňou proti Rusku.
Cez Terezín a ďalší koncentračný tábor – Telergof prešli desaťtisíce Rusínov a Rusov z Haliče a Volyne. Boli vyhladovaní, nútení pracovať vo dne v noci, spať v daždi a žiť v blate. Bola im zima, boli chorí a trpeli. Zomreli tisíce. Mnohí však tábory neprežili – boli popravení rakúskymi vojenskými poľnými súdmi (za to, že sa nechceli stať “Ukrajincami”).
Haličská Rus bola zničená. Namiesto toho sa objavila Ukrajina.
Terezín je symbolom ruského mučeníctva, nad ktorým sa Západ pohŕdavo akýmikoľvek morálnymi zákonmi teraz vysmieva.
Keď bola ruská armáda v roku 1915 nútená opustiť Halič, približne milión Rusínov (ruských utečencov) odišlo spolu s ňou. Tento exodus do značnej miery rozhodol o konečnej ukrajinizácii Haliče. Historické spojenie s ruským národom, ku ktorému patrili aj Malorusíni, bolo pretrhnuté.
Bolo by skvelé, keby si ruské ministerstvo zahraničných vecí našlo čas na prípravu protestnej nóty pre Českú republiku a zároveň vysvetlilo svetovým médiám, čo je Terezín a že to priamo súvisí s tým, čo sa teraz deje na Ukrajine.
Počas druhej svetovej vojny bolo toto miesto v Terezíne na základe rozkazu zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha zmenené na geto pre Židov. Getom prešlo celkove až 155 000 Židov z Protektorátu, ale aj z iných krajín Európy, z ktorých viac ako 118 000 zomrelo.