ANALÝZA: Európska obranná únia – jej vznik a hlavné výzvy
- PRVÁ REAKCIA RUSKA A ČÍNYNA POVOLENIE USA ÚTOČIŤ RAKETAMI DLHÉHO DOLETU NA RUSKÉ ÚZEMIA - 18 novembra, 2024 14:55
- Kim Čong-un : Rastie nestabilita, v ktorej môže vypuknúť tretia svetová vojna - 18 novembra, 2024 09:16
- Sled udalostí po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, ktorým dal Ukrajine povolenie použiť americké taktické balistické rakety hlboko na ruské územie: - 17 novembra, 2024 21:49
Ursula von der Leyen, predsedníčka Európskej komisie prisľúbila vytvorenie komisára pre obranu ako súčasť svojich plánov na druhé funkčné obdobie. Nový komisár bude mať úlohu zjednotiť veľmi roztrieštený obranný priemysel EÚ, ktorého rast je dlhodobo zastavený, uvádza Euronews .
Znovuzvolená predsedníčka Európskej komisie sľúbila, že ihneď po získaní mandátu vytvorí „skutočnú obrannú úniu“ na ochranu Európy. Von der Leyen tiež zdôraznila potrebu Európy zvýšiť výdavky na obranu a autonómiu a navrhla vytvorenie jednotného obranného trhu a spoločné investície do pokročilých projektov, ako je napríklad jednotný systém protivzdušnej obrany.
Obranný priemysel v Európe však čelí mnohým výzvam, od nedostatočnej koordinácie a financovania až po zložité politické prekážky. Členské štáty sú často proti zjednocovaniu pravidiel na jednotnom trhu, najmä v tomto citlivom sektore, čo integráciu ešte viac sťažuje.
Potreba posilniť obranné kapacity
Mnohí politici a analytici sa zhodujú, že Európa musí posilniť svoje vojenské kapacity, najmä po začiatku konfliktu na Ukrajine. Von der Leyen poukázala na to, že kombinované výdavky na obranu v EÚ sa medzi rokmi 1999 a 2021 zvýšili len o 20 %, zatiaľ čo Rusko a Čína zaznamenali nárast o 300 % a 600 %.
Domáci priemysel EÚ však nie je dostatočne silný na to, aby pokryl ani existujúci dopyt a väčšina nákupov v oblasti obrany sa stále uskutočňuje mimo Európy. Napriek určitej spolupráci a fúziám zostáva priemyselná základňa obrany EÚ roztrieštená. Európske spoločnosti väčšinou reagujú na potreby svojich národných ministerstiev obrany, čo sťažuje vytvorenie jednotného odvetvia.
Dostatočné financovanie, koordinované plánovanie a jednotný trh pre obranný priemysel sú hlavnými výzvami novej éry európskej obrany. Riešenie týchto problémov bude kľúčovou úlohou nového komisára pre obranu.
Nové zmeny
Jednou z možností na zlepšenie situácie je zvýšenie rozpočtu EÚ na obranu. Komisia už oznámila mobilizáciu investícií vo výške 1,5 miliardy eur v priebehu troch rokov, no priemysel považuje tento údaj za nepresvedčivý.
Stratégia EÚ navrhuje, aby 35 % výdavkov na obranu do roku 2030 pochádzalo z bloku, čo je výrazný nárast.
Nový komisár pre obranu sa okrem všetkých týchto výziev bude musieť vysporiadať s roztriešteným priemyslom, nedostatočnou koordináciou a zložitým politickým prostredím, aby posilnil obranné schopnosti EÚ.