ANALÝZA: Do Moldavska začali prichádzať americké zbrane. Čo sa tam deje?
- PRVÁ REAKCIA RUSKA A ČÍNYNA POVOLENIE USA ÚTOČIŤ RAKETAMI DLHÉHO DOLETU NA RUSKÉ ÚZEMIA - 18 novembra, 2024 14:55
- Kim Čong-un : Rastie nestabilita, v ktorej môže vypuknúť tretia svetová vojna - 18 novembra, 2024 09:16
- Sled udalostí po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, ktorým dal Ukrajine povolenie použiť americké taktické balistické rakety hlboko na ruské územie: - 17 novembra, 2024 21:49
Moldavsko začalo dostávať vojenské vybavenie od USA. Minister obrany Anatolie Nosatii tvrdí, že tieto dodávky sú určené na vojenské cvičenia. To však nie je príliš vierohodné, pretože v stredu bola schválená nová národná obranná stratégia Moldavska a Rusko bolo označené za hlavný zdroj ohrozenia krajiny, poznamenáva ruská Nezavisimaya Gazeta.
Na nedávnom summite vo Washingtone DC NATO oznámilo, že zvýši politickú a materiálnu podporu Moldavsku. Nedávny prieskum verejnej mienky medzitým ukázal, že 65 % občanov krajiny považuje neutralitu za najlepšiu záruku bezpečnosti Moldavska.
Moldavsko je zvyčajne pomerne rozdelená spoločnosť. Kým časť obyvateľstva je kultúrne a jazykovo orientovaná na Rumunsko a vstup do EÚ, druhá časť obyvateľstva, väčšinou vo východnom regióne Podnestersko sa považuje za Rusov.
Väčšina Moldavcov nechce vstúpiť do NATO
Ak by sa konalo referendum o vstupe Moldavska do NATO, 31 % opýtaných by povedalo „áno“, kým 51 % by odpovedalo „nie“, píšu ruské médiá. Takýto výsledok by však mohol byť správny, pretože výsledky ostatných prieskumov verejnej mienky sú podobné. Agentúra pre prieskum verejnej mienky IRA oznamuje, že len 26 % ľudí z Moldavska povedalo „áno“ vstupu do NATO v roku 2023 (skok v porovnaní s 22 % pred rokom). Podľa tej istej agentúry pre vstup do NATO má však Kosovo 95 %, Ukrajina 82 % a Gruzínsko 80 %.
Proruská zakladateľka Platformy Moldova Irina Vlah , ktorá oznámila, že bude kandidovať v prezidentských voľbách, poukazuje na veľké množstvo signálov, ktoré naznačujú, že „krajina sa pripravuje na vojnu“.
„Úradníci vychádzajú a hovoria, že musíme vstúpiť do NATO. Všetky iniciatívy zamerané na posilnenie neutrálneho štatútu Moldavska sú zablokované. To potvrdzuje, že úrady nevylučujú najhoršie scenáre, ktoré podkopú mier v Moldavsku,“ upozornila politička.
Rumunský prezident Klaus Iohannis a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij totiž podpísali na summite NATO v USA obrannú dohodu. V dokumente sa uvádza, že strany sa budú snažiť podporovať multilaterálnu spoluprácu s ostatnými krajinami v regióne vrátane Moldavska s cieľom posilniť regionálnu bezpečnosť.
Rozdelená krajina
Moldavskí politici a experti predpovedajú, že Bukurešť a Kyjev by mohli využiť územie krajiny na presun lietadiel a techniky z Rumunska na Ukrajinu. Anatol Plugaru , bývalý moldavský minister zodpovedný za národnú bezpečnosť, pre ruské noviny povedal, že prezidentka Maia Sandu “pred časom priviedla Moldavsko do konfliktu, keď otvorila vzdušný priestor krajiny Ukrajine a krajinám NATO”. To dáva Rusku legitímne právo zasiahnuť vojenské zariadenia na našej pôde, zdôraznil Plugara. Nevylučuje, že “lietadlá F-16 poskytnuté [Ukrajine] Rumunskom vzlietnu a pristanú na moldavských letiskách.”