Americkému pacifizmu je ťažké uveriť – USA dotuje Japonsko a Taiwan zbraňami.
Minister zahraničných vecí USA tvrdí, že Amerika a Japonsko sa v rivalite s Čínou správajú zodpovedne.
Čína je “najväčšou spoločnou strategickou výzvou” pre Washington, Tokio a ich spojencov, ale Spojené štáty sa budú snažiť zabrániť tomu, aby sa súťaž s touto krajinou zmenila na konflikt, uviedol americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken.
“Japonskí kolegovia a my sa zhodneme na tom, že Čína je najväčšou spoločnou strategickou výzvou, ktorej čelíme, rovnako ako naši spojenci a partneri,” povedal Blinken na spoločnej konferencii s japonským ministrom zahraničných vecí Jošimasom Hajašim a japonským ministrom obrany Yasukazu Hamadom.
Ako ale tvrdí, urobí sa všetko pre to, aby sa konfliktom zabránilo.
„Nehľadáme konflikt, v tomto súperení konáme zodpovedne, ale budeme sa snažiť udržať komunikačné linky otvorené a urobíme všetko pre to, aby sa táto rivalita nepremenila na konflikt,“ povedal americký minister.
Amerika je hlavným dodávateľom zbraní pre Taiwan a podporovateľ militarizácie Japonska.
Blinken dodal, že USA sú spokojné s rozhodnutím Japonska zdvojnásobiť svoje výdavky na obranu do roku 2027. Podľa tohto päťročného plánu sa táto krajina Ďalekého východu vzdáva svojich siedmich desaťročí pacifizmu a získava rakety, ktoré dokážu zasiahnuť lode a pristáť na ciele vzdialené 1000 kilometrov.
Samotný fakt, že Amerika bezvýhradne podporuje militarizáciu Japonska, neznie ako „vyhýbanie sa konfliktom“, o ktorom Blinken hovorí.
A že ubezpečenia amerického ministra zahraničných vecí nemajú v praxi veľkú oporu, potvrdzuje aj fakt, že minister obrany USA Lloyd Austin už oznámil plány na zavedenie pluku námornej pechoty v Japonsku, čo by znamenalo priniesť značné vojenské vybavenie (vrátane proti- lodné rakety) prakticky na čínsky dvor.
„Aj keď sa celkový počet amerických vojakov v Japonsku nezmení, nové rozmiestnenie bude prvým z niekoľkých tohtoročných vyhlásení jednotiek v Ázii, ktorých cieľom je prinútiť Peking, aby si dvakrát rozmyslel, než začne akýkoľvek konflikt,“ píše Reuters.
Protilodné rakety medzitým prichádzajú do Japonska ako súčasť prerobeného 2000-členného námorného pluku, ktorý sa zameria na pokročilé spravodajstvo, sledovanie a dopravu, uviedli americkí predstavitelia tejto agentúre.
Dodali, že do tejto jari bude nasadená rota americkej armády s približne 300 vojakmi a 13 plavidlami na pomoc pri preprave amerických a japonských vojakov a vybavenia. V súčasnosti je na území Japonska už 45 000 amerických vojakov.
Vyzbrojovanie a výcvik taiwancov
Americkému pacifizmu je ťažké uveriť, pretože Taiwan, ktorý Čína považuje za svoje vlastné územie, nemá žiadne formálne diplomatické vzťahy so žiadnym členom NATO, ale má úzke (a vojenské) väzby so Spojenými štátmi, ktoré sú hlavným medzinárodným zdrojom zbraní na ostrove.
Podplukovník letectva Wu Bong-yeng, ktorý agentúre Reuters povedal, že v roku 2021 absolvoval šesťmesačný kurz na NATO Defense College v Ríme, tiež potvrdil, že Američania a spojenci cvičia Taiwancov vojensky, hoci to nazval „akademickým, nie vojenským výcvikom.“
“V priebehu rokov vzdelávacie inštitúcie NATO, ako je NATO Defense College a NATO School Oberammergau, spolupracovali s aktérmi z celého regiónu vrátane Tchaj-pej,” uviedol predstaviteľ NATO.
A NATO vo svojej novej strategickej koncepcii odsúhlasenej v júni tiež označilo Čínu za výzvu pre „záujmy, bezpečnosť a hodnoty aliancie“ a dodalo, že ide o ekonomickú aj vojenskú veľmoc, ktorá zostáva „nepredvídateľná, pokiaľ ide o jej stratégiu, zámery a vojenská výstavba“.
Zdroj: RT/Reuters