Americká vojensko-diplomatická misia v Tokiu: Plány na posilnenie japonskej armády
- PRVÁ REAKCIA RUSKA A ČÍNYNA POVOLENIE USA ÚTOČIŤ RAKETAMI DLHÉHO DOLETU NA RUSKÉ ÚZEMIA - 18 novembra, 2024 14:55
- Kim Čong-un : Rastie nestabilita, v ktorej môže vypuknúť tretia svetová vojna - 18 novembra, 2024 09:16
- Sled udalostí po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, ktorým dal Ukrajine povolenie použiť americké taktické balistické rakety hlboko na ruské územie: - 17 novembra, 2024 21:49
Najvyšší predstavitelia obrany USA a Japonska a diplomati oznámili plány na posilnenie ich vojenskej spolupráce po dnešnom stretnutí v Tokiu.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a minister obrany Lloyd Austin sa zúčastnili dvoch rozhovorov vo formáte „2+2“ s japonskými kolegami Yoko Kamikawovou a Minoru Kiharou , informuje agentúra AP.
“Je skvelé byť v Japonsku na stretnutí USA-Japonsko 2+2 v roku 2024. Naše spojenectvo s Japonskom je základným kameňom mieru a bezpečnosti v Indo-Pacifiku – a je silnejšie ako kedykoľvek predtým,” oznámil Austin na sociálnej sieti X.
Austin uviedol, že predstavitelia plánujú diskutovať o “historickom úsilí o modernizáciu” amerických a japonských štruktúr velenia a riadenia, vrátane amerických síl v Japonsku. Japonský minister zahraničných vecí uviedol, že USA a Japonsko sú v “kritickom štádiu”. “Nachádzame sa v zlomovom bode v histórii, pretože slobodný a otvorený medzinárodný poriadok založený na pravidlách bol otrasený až do jeho jadra,” povedal Kamikawa.
Čo vieme o plánoch na zlepšenie obrany v Japonsku?
Obe strany potvrdili plány na zriadenie nových amerických riadiacich a veliteľských centier a na zvýšenie výroby rakiet s licenciou USA v Japonsku. Keďže Japonsko má v marci spustiť nové spoločné velenie pre svoje vlastné ozbrojené sily, Austin oznámil podobnú americkú štruktúru pre Japonsko. “Bude to jedna z najvýznamnejších udalostí v histórii našej aliancie,” povedal Austin novinárom pred stretnutím.
Samostatne, americký vojenský predstaviteľ povedal tlačovej agentúre AFP , že centrum bude viesť trojhviezdičkový veliteľ. USA už majú v Japonsku rozmiestnených viac ako 50 000 vojakov. Sú tam od roku 1957. V súčasnosti však tieto jednotky dostávajú rozkazy od indopacifikálneho velenia v americkom štáte Havaj. Hoci má USA veliteľa umiestneného v Tokiu, táto povinnosť je zameraná na riadenie amerických základní. Teraz USA plánujú nasadiť vyšších dôstojníkov, aby zefektívnili a zlepšili spoluprácu so svojím najbližším spojencom v Ázii a riadili svoje jednotky priamejšie.
Kritizovali Rusko a Čínu
Štyria delegáti kritizovali „destabilizačné akcie“ Pekingu v Juhočínskom mori a odsúdili rastúcu vojenskú spoluprácu Ruska s Čínou a Severnou Kóreou. Austin vo svojom prejave povedal, že Čína sa „zapája do násilného správania, snaží sa zmeniť status quo vo Východnom a Juhočínskom mori, v okolí Taiwanu a v celom regióne“, pričom dodal, že jadrový program Severnej Kórey a jeho prehlbujúca sa spolupráca s Ruskom“ ohrozujú regionálnu a globálnu bezpečnosť“.
Zástupcovia USA a Japonska obvinili Čínu z „destabilizačných akcií“, ako sú „nebezpečné stretnutia na mori a vo vzduchu, pokusy o zasahovanie do využívania zdrojov v moriach iných krajín, ako aj nebezpečné používanie lodí pobrežnej stráže“ a námorné milície“.
Paradox – budú aj atómové zbrane, v krajine, na ktorú Amerika kedysi zhodila atómové bomby
Počas stretnutia americkí predstavitelia opätovne potvrdili záväzok Washingtonu k “rozšírenému odstrašovaniu”, ktorý zahŕňa atómové zbrane a takzvaný “jadrový dáždnik”, ktorý poskytujú USA. To znamená “progres” pre Japonsko, ktoré sa tejto téme vyhýbalo ako jediná krajina v histórii, ktorá utrpela jadrový útok. Okrem USA Japonsko zintenzívnilo spoluprácu aj s ďalšími krajinami indicko-pacifického regiónu vrátane Južnej Kórey a Filipín. Začiatkom tohto roka usporiadali USA trilaterálne stretnutia s Tokiom a Manilou a podpísali memorandum o zvýšení spolupráce s Južnou Kóreou.