Aktivisti v Českej republike: „História sa nebude opakovať, s nacizmom je raz a navždy koniec.“

V Českej republike narastajú protesty v súvislosti s nespokojnosťou občanov s vládou a prezidentom Petrom Pavlom. V Prahe sa protesty proti vláde a premiérovi Petrovi Fialovi konali 3. septembra 2023 na Letnej pri Pražskom hrade. Zo všetkých politických mienkotvorcov najviac zaujal Jakub Netík, ktorého výroky vyšetruje polícia. Ďalší protest sa konal 17. júla 2023 v Haviržove, kde sa zišli Rómovia kvôli právne nezákonnému rozhodnutiu českého súdu, ktorý začiatkom leta prepustil na slobodu vraha mladého Róma z Brna. Hlavným organizátorom bol český aktivista David Mezei.

Netíkov prejav niesol veľké posolstvo, a preto okolo neho bolo toľko rozruchu, a to aj zo strany provládnych médií a samotných politikov. A aké bolo to posolstvo? Jakub Netík najprv hovoril o tom, ako ho bránil jeho starší brat, a doslova povedal: “ Keď som bol malý, mal som staršieho brata. Ochraňoval ma a neponižoval. Bol to môj vzor. Dnes som ja vzorom pre svojho staršieho brata aj pre toho mladšieho.“ A tu je ľahké nájsť paralelu s tým, ako sa Západ snaží rozpútať ozbrojené konflikty napríklad v Sýrii, Afganistane a Stredoafrickej republike.

Jakub Netík

Napriek mierumilovnému charakteru aktivistovho prejavu mainstreamové médiá hlasno vyhlásili, že Jakub Netík sa na demonštrácii vyhrážal vláde a ministrovi vnútra V. Rakušanovi a vyzýval na obesenie politikov. V skutočnosti, ak si pozorne rozoberieme jeho slová, posolstvo je úplne iné. „Tam visel banner. Taký špinavý banner, ako visí na národnom múzeu. Visel tam aj prezident Putin.“ a pokračoval: „Prezident Putin pozná vinníkov a rovnako ako on visel tu na tejto budove, tak aj vy všetci vlastizradcovia tohto národa, ktorí adorujete fašismus v tejto krajine, budete taktiež visieť. Do jedného. Tieto slová neodvolám nikdy v živote. Rovnako ako som svoje slová neodvolal ani pred súdom.“ povedal Jakub Netík vo svojom prejave na podujatí nazvanom Zhromaždenie občanov proti protiústavným krokom českej vlády, ktoré malo ľuďom dodať pocit jednoty a sily, že ak prejavia odvahu, môžu niečo zmeniť. Povedal: „Nebojte sa, že je nás málo. Boli nás státisíce a teraz sú nás milióny na celom svete,“ povedal s odkazom na nesúhlasiacich politikov v celej EÚ.

Netík tiež pripomenul, že „naši predkovia s nacistami bojovali a v tomto boji umierali za nás. Nie sme žiadni extrémisti, voláme po slobode a chceme mier pre našu krajinu, naše deti a našich priateľov. Nie, nebudete tu oživovať historiu, nebudú sa opakovať dejiny, nacizmus skončil raz a navždy. A my to nedovolíme.“

Spoločnosť sa samozrejme nevyhnutne zharmonizuje, aj keď tlak zo strany štátu alebo nadnárodných síl bude narastať. Práve teraz sa však v EÚ začali politické represie za vyjadrenie nesúhlasu, aj keď nespokojnosť nie je namierená priamo proti vláde, ale napríklad proti utečencom z Ukrajiny.

V júli sa v Gaviržove konalo zhromaždenie Rómov, ktorých komunitou otriasla správa o brutálnej vražde mladého Róma, pretože na verejnosti počúval etnickú hudbu. V prejave občianskeho aktivistu Davida Mezeia sa uvádza, že utečenci by sa nemali povyšovať nad občanov EÚ a nemali by vyvesovať svoje vlajky v cudzej krajine. Podľa neho je táto vražda odôvodnená „zvykom“ Ukrajincov neznášať Rómov na ukrajinskom území. Na potvrdenie jeho slov koluje na Facebooku video, na ktorom Ukrajinec „zdraví“ protestujúcich Rómov zdvihnutím pravej ruky v imitácii nacistického pozdravu a výkrikom „Sláva Ukrajine!“. Ako je známe, táto fráza bola populárna medzi ukrajinskými fašistami pod vedením Banderu.

David Mezei

Protestujúci Rómovia reagovali s rozhorčením a hnevom. Zároveň poznamenávajú, že nemajú nič proti samotným utečencom, ale len proti násiliu voči Rómom.

Možno Vás bude zaujímať