Ako manželka Bašára al-Asada Asma sa z „púštnej ruže“ zmenila na „prvú dámu z pekla“

Asma al-Assad (rodená Asma Fawaz Akras), donedávna prvá dáma Sýrie, známa aj ako Púštna ruža, sa narodila vo Veľkej Británii v roku 1975, kde sa volala Emma.

Asma, dcéra kardiológa, vyštudovala počítačovú vedu na King’s College v Londýne a okamžite sa zamestnala ako investičná bankárka. Svojho manžela Bašara al-Asada, očného chirurga a syna sýrskeho prezidenta Háfiza al-Asada, spoznala počas jeho štúdií v Londýne.

Asma a Bashar sa vzali v roku 2000 a potom sa presťahovali do Sýrie. V tom istom roku sa Bashar stal prezidentom Sýrie.

Celé roky panovala predstava, že západná výchova Asmy al-Asad by mohla iniciovať reformy v Sýrii. Britská PR firma Bell Pottinger bola dokonca poverená propagáciou Asmy ako novej tváre Sýrie.

Po svadbe začala Asma cestovať po Sýrii a navštívila 100 dedín v 13 sýrskych provinciách. Na stretnutiach hovorila so Sýrčanmi z 3 sýrskych provincií, aby zistila, kam by mala smerovať svoju budúcu politiku. Vytvorila skupinu organizácií, ktoré pôsobili v rámci charitatívneho sektora vlády, známeho ako Syria Trust for Development.

Organizácia Spojených národov investovala do tohto sektora 18 miliónov amerických dolárov, aby týmto organizáciám pomohla s komplexnou sériou reformných iniciatív, ktoré mali vytvoriť moderný a progresívny štát.

Týmto spôsobom plánoval Bašár okolo seba vytvoriť „auru reformátorov“. Okrem toho, že sa Asma stala globálnou veľvyslankyňou režimu al-Asada, mala ako sunnitská moslimka využiť svoj vplyv na preklenutie priepasti medzi sýrskou sunnitskou väčšinou a vládnucou alavitskou vládou, ku ktorej rodina al-Asadovcov patrí.

No jej príchod vyvolal v rodine Asadovcov obrovské napätie. Basharova sestra Bushrom a matka Aniseh sú dve ženy, ktoré nikdy nezaujímalo, čo si o rodine myslí verejnosť.

Zo začiatku im prekážala veľká sláva Asmy. „Na začiatku sa k nej nesprávali ako súčasť rodiny. Pretože bola cudzinka – sunnitka. Jej arabčina nebola dobrá, preto jej nebolo dovolené hovoriť s médiami. Nedovolili jej ani titul prvej dámy.

Ale po roku 2013 dostane plnú podporu rodiny Al-Assad.“ Britským médiám to prezradil Ayman Abdelnour, insider z bývalého režimu a prezident sýrskej organizácie Christians for Peace. 

Púštna ruža

Vrchol jej popularity nastal vo februári 2011, keď módny časopis „Vogue“ uverejnil článok o prvej dáme Sýrie s názvom „Desert Rose“(Púštna ruža).

Mesiac po zverejnení článku vypukla v Sýrii brutálna občianska vojna.

„Asma al-Assad je očarujúca, mladá a veľmi šik, najsviežejšia a najmagnetickejšia prvá dáma na svete. Je to vzácna kombinácia: útla, dlhonohá kráska s vycvičeným analytickým zmýšľaním, ktorá sa oblieka skromne a dôstojne… Je zábavná a je na nej niečo konšpiračné,“ píše sa v článku Vogue, ktorý však zmizol z Internet krátko po začiatku vojny.

Západ už nemohol odvrátiť uši pred fámami o porušovaní ľudských práv a vojnových zločinoch, a tak sa západní spojenci a priatelia otočili chrbtom.

V marci 2012, rok po natáčaní Vogue, EÚ zmrazila Asme majetok a zakázala jej cestovať. Hoci mnohí v Spojenom kráľovstve požadovali odobratie jej britského občianstva, nestalo sa tak, bol jej povolený legálny vstup do krajiny.

„Ponúkli mi možnosť odísť zo Sýrie, alebo skôr zo Sýrie utiecť. Tieto ponuky obsahovali záruky bezpečnosti a ochrany mojich detí a dokonca aj finančné zabezpečenie. Na to, aby sme vedeli, čo títo ľudia skutočne hľadali, netreba génia. Bol to zámerný pokus zničiť dôveru ľudí v ich prezidenta,“ povedala Asma pre médiá.

Správy, ktoré odhalili jej povahu

Druhá strana prvej dámy začala vychádzať na povrch, keď britský „Guardian“ v roku 2015 zverejnil e-maily, ktoré dokazovali, že Bashar a Asma počas najkrvavejšej vojny v Sýrii minuli veľa štátnych peňazí na drahé šperky a okázalý životný štýl.

E-maily tiež odhalili jej úplnú lojalitu voči sýrskej vláde. Krátko nato ju médiá nazvali „prvou dámou z pekla“.

Inštitút pre Blízky východ uvádza, že v roku 2020 analytici poznamenali, že Asma začala rozširovať svoj vplyv v rámci sýrskej vlády.

Jej charitatívna organizácia Syria Trust for Development sa opäť aktivizovala a začala presúvať členov spomínaného orgánu na vplyvnejšie pozície. Deväť aktivistov následne získalo kreslá v sýrskom parlamente, pričom všetci sú spojení s charitou Syrian Trust and Development.

Asma vďaka tomu získava politickú oporu v parlamente. V marci 2021 začala londýnska policajná jednotka pre vojnové zločiny vyšetrovanie, či Bashar počas vojny nepodnecoval aj teroristické činy.

Sky uviedla, že Asma potom usporiadala stretnutia s mocnými alawitmi, aby sa predstavila ako prijateľnejšia alternatíva v prípade rezignácie jej manžela. Toto bol plán udržať moc v rukách rodiny Al-Assad.

Asme al-Assad (48) diagnostikovali akútnu myeloidnú leukémiu, agresívnu rakovinu kostnej drene a krvi, v máji tohto roku.

Možno Vás bude zaujímať