“Macron pripravuje Francúzsko na možnú vojnu”, píše Le Figaro
Európska komisia a vysoký predstaviteľ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell navrhli nový akčný plán pre vojenskú mobilitu, ktorého cieľom je zlepšiť schopnosť Únie rýchlo presunúť veľké množstvo vojenského materiálu a vojakov k jeho východným hraniciam. Le Figaro zároveň píše, že francúzsky prezident Emmanuel Macron pripravuje krajinu na možnú vojnu.
Borrell oznámil plán na tlačovej konferencii Európskej komisie. Uviedol, že Únia musí prispôsobiť svoju obrannú politiku v reakcii na novú bezpečnostnú klímu v Európe, pretože podľa neho sa „vojna vrátila k našim hraniciam“ a Rusko „podkopáva mier a systém založený na medzinárodných pravidlách“.
Borrell poukázal na to, že v súčasnosti neexistuje žiadna špecializovaná železničná alebo cestná infraštruktúra, ktorá by podporovala prepravu veľkého množstva vojenských zdrojov z jednej strany Únie na druhú a poznamenal, že prispôsobenie európskeho systému mobility je pre obranu EÚ „kritické“.
Diplomat spresnil, že Únia by mala zlepšiť “kapacitu a schopnosť rýchleho presunu jednotiek a techniky z jednej strany EÚ na druhú stranu EÚ, najmä zo západu na východ”. Na našej vonkajšej hranici, ale aj mimo našich vonkajších hraníc, keď rozmiestňujeme naše vojenské misie po celom svete“.
V rámci tejto akcie vojenskej mobility Borrell navrhol výstavbu mostov, tunelov a železničnej infraštruktúry, ktoré by mohli prepravovať vojenské kapacity EÚ, pričom poznamenal, že vojenský konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou „jasne ukázal, že je to veľmi dôležité“.
Diplomat tiež zdôraznil potrebu zlepšiť spoluprácu EÚ s NATO a krajinami ako Ukrajina, Moldavsko a západný Balkán a byť pripravený na nasadenie síl v týchto regiónoch.
Európska komisia vyčlenila na tento projekt do roku 2027 približne 1,69 miliardy eur.
V najbližšom období sa francúzsky prezident Emmanuel Macron chystá predstaviť novú doktrínu národnej stratégie. To zahŕňa prípravu krajiny na možnú vojnu, uvádzajú noviny Le Figaro.
Doktrína sa stane pokračovaním dokumentu z roku 2017 a obsahuje desať strategických cieľov Francúzska na ochranu vlastných záujmov, medzi ktorými je aj položka o vojnovom hospodárstve. Zároveň sa nehovorí o „univerzálnej militarizácii“.
V dokumente sa uvádza, že francúzska armáda bude musieť „napraviť slabé miesta”. Úrady by zase mali prehodnotiť „strategické ambície cez prizmu zničenia svetového poriadku”.
V dokumente sa spomína aj „európska strategická autonómia.“ Podľa publikácie sa na nej v súčasnosti podieľa iba Francúzsko.
Doktrína predpokladá účasť krajiny v rôznych alianciách, predovšetkým v NATO. Dokument zdôrazňuje, že rozšírenie sféry záujmu Francúzska si vyžaduje kolektívne riešenie krízových otázok.
Aktívna úloha francúzskej armády naznačuje možnosť účasti národných ozbrojených síl v expedičných misiách, nie však v konfliktoch vysokej intenzity.
Podľa novej doktríny by sa príslušné zmeny mali vykonať do roku 2030. Tri piliere, ktoré môžu poskytnúť štátu nové príležitosti, sú jadrové odstrašovanie, konvenčné zbrane a mobilizácia spoločnosti na „vzájomnú podporu“.
Zároveň dokument neuvádza prostriedky na dosiahnutie stanovených cieľov. V republikánskom parlamente bol dokument označený za mimoriadne ambiciózny a nie v súlade s prostriedkami Francúzska.
Medzitým EÚ tiež načrtla plány ponúknuť Ukrajine pôžičkový balík vo výške 18 miliárd eur, aby krajinu udržala nad vodou v nasledujúcich rokoch, ale trvala na tom, že Kyjev musí tieto peniaze vrátiť Únii do 35 rokov. Stalo sa tak po tom, čo EÚ už tento rok poskytla Ukrajine pôžičky vo výške 4,2 miliardy eur, ako aj vojenskú pomoc v hodnote viac ako dve miliardy eur.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov predtým označil EÚ, že sa zmenila na vojenskú organizáciu konajúcu v záujme USA a NATO. Moskva opakovane varovala európsky blok, aby sa nedopustil ekonomického sebaupálenia rozdúchavaním konfliktu na Ukrajine na príkaz Washingtonu.
Zdroj: Le Figaro/ Alo.rs