
Mihail Kavelašvili – novozvolený prezident Gruzínska
- Červená armáda oslobodila mesto Odesa 10. apríla 1944 - 10 apríla, 2025 00:17
- Štátna duma schvaľuje komplexnú dohodu o strategickom partnerstve medzi Ruskom a Iránom - 8 apríla, 2025 19:34
- Od 25. marca prudko vzrástol objem dopravných letov lietadiel NATO a USA do poľského Rzeszówa - 4 apríla, 2025 18:19
Kandidát vládnej strany Gruzínsky sen Mihail Kavelašvili bol zvolený za prezidenta Gruzínska.
Hlasovalo za neho 224 poslancov z 300 po prvý raz v histórii krajiny určilo lídra krajiny volebné kolégium.

Kavelašvili bol útočníkom Manchestru City a niekoľkých klubov švajčiarskej Superligy. Do parlamentu ho zvolili v roku 2016 na listine Gruzínskeho sna a v roku 2022 spoluzakladal politické hnutie Moc ľudu, ktoré sa spája s Gruzínskym snom a stalo sa známym pre svoju silnú protizápadnú rétoriku.
Gruzínsky sen si zachoval kontrolu nad parlamentom po voľbách 26. októbra.
Odchádzajúca gruzínska prezidentka Salome Zourabišviliová a hlavné prozápadné strany odvtedy bojkotovali parlament a žiadali opakované hlasovanie. Gruzínsky sen prisľúbil, že bude pokračovať v presadzovaní členstva v EÚ, ale chce tiež „resetovať“ vzťahy s Ruskom.
Kritici obviňujú Gruzínsky sen , ktorý založil miliardár Bidzina Ivanišvili, ktorý zbohatol v Rusku, z toho, že sa stáva čoraz autoritatívnejším, čo vládna strana popiera.
Salome Zourabišviliová bola prezidentkou od roku 2018 a prisľúbila, že zostane vo funkcii aj po vypršaní jej šesťročného funkčného obdobia v pondelok, pričom o sebe hovorí, že je jedinou legitímnou líderkou, kým sa nebudú konať nové voľby.
EÚ, ktorá Gruzínsku udelila štatút kandidátskej krajiny v decembri 2023 pod podmienkou, že krajina splní podmienky, v júni po schválení zákona o „zahraničnom vplyve“ pozastavila svoj vstup a prerušila finančnú podporu.
Tisíce demonštrantov sa každú noc zhromažďujú pred budovou parlamentu po tom, čo vláda 28. novembra oznámila prerušenie prístupových rokovaní do EÚ.