Parlament schválil Ukrajine pôžičku krytú ruskými aktívami do 35 miliárd eur

Europoslanci dali v utorok zelenú mimoriadnej pôžičke do 35 miliárd eur pre Ukrajinu, ktorá bude splatená budúcimi príjmami zo zmrazených ruských aktív.

Európsky parlament schválil novú makrofinančnú pomoc (MFA) na pomoc Ukrajine, pričom 518 hlasovalo za, 56 proti a 61 sa zdržalo hlasovania. Táto pôžička je súčasťou balíka G7 dohodnutého v júni minulého roka s cieľom poskytnúť Ukrajine finančnú podporu až do výšky 50 miliárd amerických dolárov (približne 45 miliárd eur). Konečná suma, ktorou EÚ prispeje, by mohla byť nižšia v závislosti od veľkosti pôžičiek poskytnutých ostatnými partnermi G7.

Novozavedený rámec Mechanizmu ukrajinskej úverovej spolupráce, sprístupní Ukrajine budúce príjmy zo zmrazených aktív ruskej Centrálnej banky nachádzajúcich sa v EÚ. Tieto prostriedky pomôžu Ukrajine splácať makrofinančnú pomoc, ako aj pôžičky od iných partnerov G7. Zatiaľ čo prostriedky mechanizmu možno použiť na obsluhu a splácanie pôžičiek, Kyjev môže prideľovať prostriedky pomoci, ako uzná za vhodné.

Nové prostriedky sa budú vyplácať do konca roku 2025. Pôžička je podmienená pokračujúcim záväzkom Ukrajiny presadzovať účinné demokratické mechanizmy, rešpektovať ľudské práva a ďalšie politické podmienky, ktoré sa stanovia v memorande o porozumení. Okrem toho sa na pôžičku budú vzťahovať riadiace a kontrolné systémy načrtnuté v Pláne Ukrajiny spolu s konkrétnymi opatreniami na predchádzanie podvodom a iným nezrovnalostiam.

Vlády EÚ už návrh podporili  (9 októbra 2024) a Rada plánuje prijať nariadenie písomným postupom po hlasovaní Parlamentu. Nariadenie nadobudne účinnosť deň po jeho uverejnení v Úradnom vestníku EÚ.

V septembri Komisia oznámila pôžičku EÚ pre Ukrajinu vo výške 35 miliárd eur ako súčasť plánu partnerov G7 poskytnúť úvery do výšky 50 miliárd amerických dolárov (približne 45 miliárd eur). Pôžičky budú financované budúcimi príjmami pochádzajúcimi zo zmrazených ruských štátnych aktív. Približne 210 miliárd eur v aktívach Centrálnej banky Ruska sa nachádza v EÚ a zostávajú zmrazené v dôsledku sankcií uvalených na inváziu Moskvy na Ukrajinu vo februári 2022. Vlády EÚ sa rozhodli odložiť zisky z týchto aktív a použiť ich na podporu vojenského úsilia a rekonštrukciu Ukrajiny.

Možno Vás bude zaujímať