Tu zima nebude! Ktorý členský štát EÚ sa vrátil k predvojnovým objemom dovozu plynu Gazpromom?

Grécko v prvom polroku tohto roka zvýšilo dovoz ruského plynu 1,7-násobne a vrátilo sa na úroveň dovozu plynu Gazpromu pred začiatkom ruskej Špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine.

V prvej polovici roku 2024 sa podiel ruského plynu na gréckom dovoze zvýšil z 31 % na 57 %, uvádza operátor DESFA. V období január – jún predstavovali dodávky z Ruska 1,67 miliardy metrov kubických: plyn z plynovodu (cez bod Sidirokastron) – 1,49 miliardy a LNG – 182 miliónov metrov kubických. Všetok dovoz pochádzal z Gazpromu. LNG bol dodaný z ruského terminálu Baltic Portovaya.

Úroveň dodávok ruského plynu do Grécka sa zároveň vrátila na úroveň pred začiatkom konfliktu na Ukrajine. Napríklad v prvej polovici roku 2021 Gazprom dodal spoločnostiam v tejto krajine 1,6 miliardy kubických metrov.

Dovoz amerického LNG klesol

Podľa DESFA sa zvýšenie dodávok ruského plynu časovo zhodovalo s výrazným oživením domáceho dopytu a znížením reexportu plynu. Táto situácia viedla aj k tomu, že celkový dovoz LNG sa znížil o viac ako polovicu. Dodávky zo Spojených štátov amerických klesli zo 682 miliónov metrov kubických vo forme LNG na 580 miliónov.

Zástupca riaditeľa Ruského národného fondu pre energetickú bezpečnosť (NEF) Aleksej Grivač  sa domnieva, že k zvýšeniu exportu ruského plynu do Grécka došlo preto, lebo ho Európa vôbec „nepotrebuje“.

„Ale vážne, myslím si, že to súvisí s konkurencieschopnosťou ruského plynu, s problémami s uvedením nového LNG terminálu v Alexandropoulis do prevádzky a s politikou prechodu gréckej elektroenergetiky z vykurovacieho oleja na plyn,“ hovorí odborník.

Grécko nie je samo

V júli ruský Gazprom ďalej zvýšil dodávky do Európy – takmer na maximum po uzavretí plynovodu North Stream. Vývoz pokračoval v raste najmä do Grécka.

Pripomíname: za posledných pár rokov sa vývoz Gazpromu do Európy v dôsledku sankcií a protisankcií znížil takmer päťkrát. Teraz táto spoločnosť dodáva plyn do Európy len dvoma cestami: cez Ukrajinu a pozdĺž európskeho plynovodu Turkish Stream. Spolu s Gréckom zostáva ruský plyn hlavným palivom pre Rakúsko, Maďarsko, Srbsko, Slovensko a Severné Macedónsko.

Možno Vás bude zaujímať