GeoPolitika: Perzský lev nespí a Západ sa obáva, že silné zbrane padnú do rúk Ruska
- PRVÁ REAKCIA RUSKA A ČÍNYNA POVOLENIE USA ÚTOČIŤ RAKETAMI DLHÉHO DOLETU NA RUSKÉ ÚZEMIA - 18 novembra, 2024 14:55
- Kim Čong-un : Rastie nestabilita, v ktorej môže vypuknúť tretia svetová vojna - 18 novembra, 2024 09:16
- Sled udalostí po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, ktorým dal Ukrajine povolenie použiť americké taktické balistické rakety hlboko na ruské územie: - 17 novembra, 2024 21:49
Rusko-iránska vojenská spolupráca predstavuje výzvu pre západné krajiny, ktoré sa obávajú zvýšenej vojenskej sily týchto dvoch krajín. Rozšírenie iránskej výrobnej kapacity dronov a rakiet podčiarkuje rastúce vojenské prepojenie medzi Moskvou a Teheránom a ich spoločný zámer čeliť západným záujmom v regióne aj mimo neho.
Iránsky vojenský priemysel napriek medzinárodným sankciám pokračuje vo vývoji sofistikovaných vojenských technológií vrátane balistických rakiet a bezpilotných lietadiel. Okrem toho Irán nedávno výrazne rozšíril svoje kapacity na výrobu dronov a rakiet, čo by mohlo umožniť vojenskú podporu Rusku. Satelitné snímky ukazujú, že Irán v posledných mesiacoch rozšíril dva obranné priemyselné komplexy mimo Teheránu.
Satelitné snímky odhaľujú výstavbu viac ako 30 nových budov na dvoch miestach, ktoré sú určené na podporu výroby balistických rakiet a dronov. Anonymní iránski predstavitelia agentúre Reuters povedali, že drony a rakety vyrobené v týchto zariadeniach budú poslané Rusku, Húsíóm a libanonskému Hizballáhu. Satelitné snímky tiež ukazujú hlinené násypy obklopujúce mnohé nové štruktúry, čo naznačuje prítomnosť vysoko horľavých materiálov.
Nový prezident – staré priateľstvá
Vojenské posilňovanie Iránu prichádza uprostred rozhovorov medzi Iránom a Ruskom o rozšírení vojenskej spolupráce. Podľa správ Politico z apríla 2023 Irán už rokoval s Ruskom a Čínou o zaslaní rakiet na podporu ruského vojenského úsilia na Ukrajine. Západní predstavitelia a médiá v januári 2024 naznačili, že Irán a Rusko pokračujú v rozhovoroch o dodávkach iránskych rakiet ruským silám, zatiaľ čo agentúra Reuters vo februári 2024 informovala, že Teherán poslal Rusku balistické rakety krátkeho doletu.
Ruský prezident Vladimir Putin v utorok telefonicky hovoril s novozvoleným iránskym prezidentom Masúdom Pezeškianom, uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení. Obe strany vyjadrili spokojnosť so súčasnou vysokou úrovňou bilaterálnych vzťahov a opätovne potvrdili svoj záväzok k úzkej spolupráci v rôznych oblastiach. Prezidenti oznámili stretnutie neskôr v tomto roku.
Iránske balistické rakety krátkeho doletu by mohli zlepšiť schopnosť Ruska preniknúť ukrajinskou protivzdušnou obranou. Hovorca ukrajinských vzdušných síl tiež vo februári 2024 uviedol, že obstarávanie takýchto rakiet by predstavovalo vážnu hrozbu pre Ukrajinu. Táto rusko-iránska vojenská spolupráca je súčasťou strategického partnerstva, ktoré sa medzi Moskvou a Teheránom rozvíja od roku 2022.
Iskry na Blízkom východe
Pezeškian predtým vo svojom liste vodcovi Hizballáhu vyjadril dôveru v schopnosť osi odporu postaviť sa proti izraelskej politike, podľa Teheran Times. “Som presvedčený, že hnutia odporu v regióne nedovolia Izraelu pokračovať vo vojne a zločineckej politike proti palestínskemu ľudu a iným národom v regióne,” napísal.
List prichádza v čase, keď sa Izrael vyhráža inváziou do Libanonu a v reakcii na pokračujúcu podporu Hizballáhu Palestínčanom v pásme Gazy. Iránski predstavitelia v posledných týždňoch vyhlásili, že Teherán bude podporovať Hizballáh všetkými možnými spôsobmi, ak Izrael začne útok na Libanon.
Napriek tvrdeniam niektorých analytikov, že víťazstvo reformného kandidáta v prezidentských voľbách by mohlo znížiť iránsku podporu odbojových skupín, Pezeškianov list ukazuje, že Irán zostáva neochvejný vo svojej podpore Hizballáhu a ďalších hnutí či strán odporu.