Exkluzívne interview s pánom Ľubošom Blahom: “slniečka sa majú na čo tešiť”
- PRVÁ REAKCIA RUSKA A ČÍNYNA POVOLENIE USA ÚTOČIŤ RAKETAMI DLHÉHO DOLETU NA RUSKÉ ÚZEMIA - 18 novembra, 2024 14:55
- Kim Čong-un : Rastie nestabilita, v ktorej môže vypuknúť tretia svetová vojna - 18 novembra, 2024 09:16
- Sled udalostí po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, ktorým dal Ukrajine povolenie použiť americké taktické balistické rakety hlboko na ruské územie: - 17 novembra, 2024 21:49
Rozhovor s pánom Ľubošom Blahom, podpredsedom NR SR, zvoleným europoslancom pre stranu SMER-SSD
Pán Blaha, hneď v úvode vám blahoželám k zvoleniu za europoslanca. Ak dovolíte, poďme najskôr na tie technické veci. Keďže budete 16. júla vymenovaný za europoslanca, tak určitých pozícií a funkcií sa budete musieť vzdať, pretože sa to vzájomne vylučuje. Vieme už aj niečo k tomu viacej povedať? Je už známe, kto vás nahradí ako poslanca NR SR?
ĽUBOŠ BLAHA, novozvolený slovenský europoslanec: Áno. Od 16. júla som poslanec Európskeho parlamentu, vtedy budem skladať slub v Štrasburgu. Chcel by som sa ešte raz veľmi pekne poďakovať všetkým voličom. Naozaj ten výsledok pre stranu SMER je úžasný. Získali sme 5 kresiel namiesto 3, ktoré sme mali predtým. Ak rátame Branislava Ondruša zo strany HLAS, tak sme tam šiesti sociálni demokrati. A to je naozaj veľký úspech. Čo sa týka technických vecí, ešte stále mi bude teda plynúť mandát poslanca Národnej rady až do 15. júla, keď sa vzdám tohto mandátu. Funkcie podpredsedu Národnej rady sa vzdám už v priebehu tejto schôdze NR SR, na konci tejto schôdze, či už to bude koncom júna alebo začiatkom júla v prvých dňoch, lebo plánuje sa, že schôdza skončí niekde v tomto období. No a ako nástupca sa najviac skloňuje… Neviem do akej mery je táto informácia oficiálna, ale hovorí sa veľa o Tiborovi Gašparovi, ktorý pokiaľ by sa stal podpredsedom parlamentu, bola by to naozaj výborná náhrada. Je to môj nielen kamarát, ale aj zároveň veľmi veľký profesionál a človek, o ktorom si myslím, že má ten štátnický rozmer, takže bude sa na túto funkciu hodiť úplne maximálne.
Poďme na to vyhodnotenie volieb. Vy ste spomenuli, že ste spokojný s výsledkom, aký dosiahla strana SMER-SSD, ziskali ste o dva mandáty viac. Ako hodnotíte výsledky ostatných politických subjektov? Niektoré strany sa vôbec ani tam nedostali.
ĽUBOŠ BLAHA, novozvolený slovenský europoslanec: Nás mimoriadne potešilo, že i keď síce strana Progresívne Slovensko zvíťazila, ale zároveň „zožrala“ doslova ostatných, lebo vysala všetky ostatné politické strany z toho opozično-liberálneho tábora, ako sú strana Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka, alebo Demokrati Jaroslava Naďa. Treba povedať, že aj výsledok hnutia OĽANO Igora Matoviča je mimoriadne uspokojivý, dosiahli len 1,9 alebo 2%. Je to naozaj niečo, čo si asi Slovensko užíva. Ale pravdou je, že všetky strany bývalej vládnej koalície dostali naozaj od občanov výslovene riadnu nádielku, krásne ich potrestali ľudia. Ani strana SAS, ani strana DEMOKRATI, ani OĽANO sa nedostali do Európskeho parlamentu. Áno, na jednej strane nie je dobrá správa, že strana Progresívne Slovensko zvíťazila v týchto voľbách, ale treba si povedať, že ten mestský volič, ten ich volič, je veľmi zmobilizovaný na tento typ volieb, vedia, že pre sociálneho voliča z tých menších miest a z regiónov je naozaj tento model európskych volieb skôr cudzí a zvykli chodiť k volebným urnám vo veľa menších číslach ako teraz. Takže ten nárast nastal. My sme spokojní, ale to, že progresívci zmobilizovali svojeho voliča sa asi dalo očakávať. Na druhej strane treba povedať, že z tých 15 európoslancov je iba 6 z Progresívneho Slovenska. Vo všetkých tých hlavných temách európskych volieb, čiže migrácia, Green Deal, vojna na Ukrajine alebo právo VETA, všade zvíťazil práve ten postoj, ktorý zastává politická strana SMER- Slovenská Sociálna Demokracia. To znamená vo väčšine, či už vo väčšine 9-6, alebo 8-7 záleží od témy, ale z tohto hľadiska treba povedať, že Progresívne Slovensko v skutočnosti prehralo.
Možno povedať že tieto európske výsledky, respektíve výsledky z týchto eurovolieb, kopíruju politickú atmosféru alebo situáciu na Slovensku? Je to boj medzi stranou Progresívne Slovensko a stranou SMER-SSD aj čo sa týka Slovenska?
ĽUBOŠ BLAHA, novozvolený slovenský europoslanec: Asi by som to úplne nehovoril o tom, že je to ako cez kopirák, pretože tá účast je ďaleko nižšia. Ona bola vyšia v porovnaní s minulými voľbami, predtým to bolo nejakých 22%, teraz 34,8 alebo 35%. Ale pravdou je, že toto sú voľby tých skalných voličov. Tu si dokáže každá strana zmobilizovať tých najvernejších voličov, pretože v tých parlamentných alebo prezidentských voľbách Vám chodí cez 50-60 % ľudí, čo je takmer dvojnásobok. Takže je ťažko predvídať, čo bude v tých parlamentných voľbách a neodráža to úplne tú realitu. Ale asi nejaké trendy to ukazuje a ten súboj naozaj bude zvádzaný a my to už avizujeme dlhšie. To, že si strana Progresívne Slovensko kompletne požralo svojich politických partnerov, to asi bude mať svoje dosahy a dôsledky, pretože ja si nemyslím, že strana SAS a ďalšie strany opozície budú teraz nečinne tlieskať, že ich požiera strana Progresívne Slovensko. Skôr môže dôjsť, ak sú trošku rozumní k nejakým stretom a k nejakým snahám o možno odlíšenie sa od strany Progresívne Slovensko. Uvidíme. V národných voľbách si zase na druhej strane myslím, že strana SNS je ďaleko silnejšia, než dopadla v európskych voľbách. Len to súvisí s tým, že kandidovali práve tí poslanci, a práve tí ministri, ktorých očakáva volič, aby ďalej pracovali pre Slovenskú republiku na ministerských postoch, čiže tam tá sila SNS je ďaleko väčšia. A v prípade HLAS-u asi takisto možno očakávať, že v prípade tých väčších silnejších mien, keby ich ponúkli na kandidátke, tak by to bolo o niečo viac. Ale treba povedať, že ten SMER-SSD zjavne ukazuje svoju dominanciu aj v tom ľavicovom priestore.
Čo sa týka členských krajín, prekvapilo Vás tam niečo? To Francúzsko, Belgicko, tam samotné výsledky vyvolali pád vlády a následne budú tam predčasné voľby. Aj napriklad susedné Česko je zaujímavé.
ĽUBOŠ BLAHA, novozvolený slovenský europoslanec: Áno, tak situácia vo Francúzsku ma potešila. Ani nie tak prekvapila ako potešila. Na jednu stranu boli de facto tvorcami takéhoto najagresívnejšieho prístupu voči Ruskej federácii vo vzťahu k vojne na Ukrajine. A tu sa krásne ukázalo, že ich zato Francúzi potrestali. Lebo aj Francuzí, rovnako ako väčšina obyvateľov EÚ chcú mier a nechcú eskalovať ten konflikt s Ruskou federáciou a dospieť až do jadrovej vojny. Preto je dobrá správa, že Emmanuel Macron dostal takýto výprask. Tým, že musel položiť vládu, to môže byť aj komplikácia pre jeho ďalšie vládnutie a ďalšie vojnové snahy vo vzťahu k Ruskej federácii. Čiže toto je určite dobrá správa, rovnako je dobrá správa, že v Belgicku padla liberálna vláda. Takisto liberáli dostali veľmi ťažký výprask. V Česku je dobrá správa to, že vyhral Andrej Babiš a jeho strana, ale zároveň ma veľmi potešili aj dva mandáty pre koalíciu „Stačilo“, ktorú vedie Katka Konečná z Komunistickej strany, je kamarátkou a zároveň veľmi šikovnou Ľavicovou političkou, rovnako ako ja aj vlasteneckou. Čiže práve tá kombinácia Ľavicovosti a vlastenectva je to, čo podľa mňa je budúcnosťou pre Európu. A keď vidím, že aj niektorí z inych krajín, ako povedzme v Nemecku s takou politikou celkom výrazne uspela strana pani Sahry Wagenknecht, politička, ktorá získala 6,2 %, myslím si, že do budúcnosti aj v Európskom parlamente môžu zamiešať karty práve poslanci tohto typu: Ľavicoví a zároveň Vlasteneckí.
Poďme na Váš budúci euromandát. S akými víziami idete do Europarlamentu? Čo by ste tam chceli presadiť?
ĽUBOŠ BLAHA, novozvolený slovenský europoslanec: Našou hlavnou témou, a my sme sa tým nejako netajili, bola hodnota mieru a predovšetkým snaha o deeskalizáciu konfliktu na Ukrajine. Ja som presvedčený, že toto bude moja hlavná téma a chcel by som pôsobiť aj v zahraničnom výbore, ak to bude možné. Zároveň veľkou témou je aj sociálna Európa, kde si viem predstaviť projekty sociálnej ekonomiky a podporu družstiev a podporu všetkých tých egalitárnejších fóriem sociálnej ekonomiky. Na druhej strane treba povedať, že tie možnosti jednotlivého poslanca sú obmedzené a preto sa spolieham na to, že budeme mať veľmi dobrú spoluprácu práve s tými ľavicovými a vlasteneckými politikmi v Európskom parlamente. Tešíme sa na to. Ja osobne si myslím, že treba ukázať aj Bruselu a Štrasburgu, že chceme mať dobré vzťahy na všetky 4 svetové strany a prestať s tou Rusofóbiou a Sinofóbiou a rôznymi tými nepriateľskými aktivitami voči takzvaným nepohodlným režimom. Preto ja rozhodne hodlám využívať aj svoje možnosti a nadviazovať kontakty či už s predstaviteľmi Ruskej federácie, Čínskej Ľudovej republiky, Kuby, Venezuely a ďalších štátov, ktoré považujú mnohokrát najmä pravičiari a liberály v Európskej únii za nepohodlných. Toto bude jedna z mojich aktivít, kde chcem veľmi vážne využiť práve ten priestor, ktorý mi umožňuje Európsky parlament.
Frakciu ste si už vybrali?
ĽUBOŠ BLAHA, novozvolený slovenský europoslanec: Frakcia je veľkou otázkou, pretože viete, aké máme rozhádané vzťahy s frakciou S&D, to znamená socialistami a demokratmi. Ja osobne som presvedčený, že tam tých trecích plôh je príliš veľa. Tam vidíme, že prakticky ktorúkoľvek tému otvoríte, tam máme iný názor. Oni sú za multikulturalizmus, my sme proti multikulturalizme. Oni sú za migráciu, my sme proti illegálnej migrácií. Oni sú za eskaláciu konfliktu s Ruskou federáciou a militarizáciu, my sme za mierové riešenia. Oni sú za Green Deal, my sme proti Green Dealu v tej podobe, ako ho dnes poznáme. Oni sú za prakticky federalizáciu Európskej únie a za zrušenie práva VETA, my sme proti tomuto. Čiže tie kľúčové temy naozaj napovedajú, že je tam veľmi veľa rozdielov, pokiaľ by bola možnosť, že by… nejakým spôsobom, že by rešpektovali náš názor a že by sme ich vedeli presvedčiť o našej pravde, tak ja si viem predstaviť, že by sme zabojovali za našu víziu tej vlasteneckej ľavice proti tej ich vízií, tej slniečkárskej, progresivistickej, liberálnej… Ja už neviem, či to nazvať ľavicou, lebo to s ľavicou nemá (tradičnou ľavicou) nič spoločné, ale nech sa páči. Poďme sa o tom rozprávať, pokiaľ to bude možné, ale pokiaľ by oni mali pocit, že nám chcú diktovať, čo máme robiť, v takomto prípade sa nedohodneme. A v tom prípade samozrejme budeme uvažovať nad možnosťou, že sa vytvorí frakcia úplne na novo. Už spomínana Sahra Wagenknecht a ďalší politici vytvárajú možno frakciu, ktorá bude mať práve aj ten vlastenecký rozmer, zároveň ten ľavicový. To si viem predstaviť, ale nepredbiehajme, to je naozaj až v situácii, keby sme sa nedohodili so socialistami. A takisto je možnosť, že by sme boli nezaradení. A ono to nie je žiadna katastrofa, ako sa snažia niektorí poslanci z Progresívneho Slovenska prezentovat, aj tak viete zabojovať. Najmä potrebujete mať dobré vzťahy s vlastnou vládou. Pokiaľ má vláda Roberta Fica nejaké úmysly v Európskej únii a v rade Európskej únie ich presadiť… je dobré mať tento kontakt v Európskom parlamente. Vieme fungovať ako tandém. A to bude naša úloha byť predĺženou rukou vlády Roberta Fica. A to je ďaleko kľúčovejšie, ako to, či ste alebo nie ste v nejakej frakcii.
Otázka ešte ná zaver. Bude vám chýbať slovenská politika? My Vás budeme samozrejme ako občania sledovať aj v tom Bruseli. Ale či vám nebudú chýbať tie slovenské témy?
ĽUBOŠ BLAHA, novozvolený slovenský europoslanec: Ja budem prakticky podľa môjho názoru, ďaleko viac prítomný v slovenskej politike možno ako doteraz. Jediný rozdiel bude v tom, že nebudem sedieť za pultom podpredsedu Národnej rady v pléne Národnej rady a nebudem musieť počúvať Pročka, Matoviča a Galka, čo naozaj mi prispeje k duševnej hygiene. Ale platí, že ja budem ďalej veľmi aktívne posobiť v slovenskej politike, ale popritom zároveň aj v tej zahraničnej a európskej. Ale to som napokon robil vždy, takže prakticky sa nič nemení. Len to, že v slovenskom parlamente naozaj už viac nebudem, čo je pre mňa celkom nová skúsenosť, pretože posledných prakticky 18 rokov som tu bol či už vo forme zamestnaca alebo poradcu a potom neskôr politika. Takže áno, parlament mi bude trošku chýbať, ale v slovenskej politike naozaj budem naďalej prítomný. Aby som to povedal trošku štiplavejšie,“ slniečkári“ sa ma tak ľahko nezbavia.
Ešte takú kratučkú otázku, taká aktualita. Dnes cestou za Vami som počúvala, že pán Ódor, ktorý sa taktiež dostal do Europarlamentu za stranu Progresívne Slovensko a bude Váš kolega, by sa chcel v budúcich parlamentných voľbách na Slovensku uchádzať o priazeň voličov. Váš krátky komentár k tomu?
ĽUBOŠ BLAHA, novozvolený slovenský europoslanec: Najbližšie voľby (národné voľby) na Slovensku budú pravdepodobne o 3 roky, vychádza to na rok 2027. Čiže ťažko teraz predvídať, čo sa bude diať o 3 roky. Nechcel by som teraz sa zaväzovať nejakým vyjadreniam, ktoré by boli nakoniec úplne inak v politike. Nikdy nehovorte nikdy. Preto neviem povedať, ale plánujem a takú mám momentálne ambíciu byť v Európskom parlamente najbližších 5 rokov. Uvidíme, či nie aj dlhšie, ak sa podarí. Ale pokiaľ by náhodou som bol potrebný v národných voľbách, tak samozrejme nemôžem nič vylúčiť.
Voliči Vám dali priazeň, aby ste bojovali v tom Bruseli. A ja vám taktiež držím palce. Prajem Vám veľa úspechov v tomto mandáte. A taktiež vám ďakujem za tento rozhovor a čas, ktorý ste nám poskytli. Všetko dobré prajem.