“Zbrane NATO budú zasiahnuté v každej krajine, z ktorej môže byť zasiahnuté Rusko” – Medvedev
- PRVÁ REAKCIA RUSKA A ČÍNYNA POVOLENIE USA ÚTOČIŤ RAKETAMI DLHÉHO DOLETU NA RUSKÉ ÚZEMIA - 18 novembra, 2024 14:55
- Kim Čong-un : Rastie nestabilita, v ktorej môže vypuknúť tretia svetová vojna - 18 novembra, 2024 09:16
- Sled udalostí po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, ktorým dal Ukrajine povolenie použiť americké taktické balistické rakety hlboko na ruské územie: - 17 novembra, 2024 21:49
Krajiny NATO, ktoré schválili údery svojimi zbraňami na ruské územie, by si mali byť vedomé, že ich technika a špecialisti budú zničení nielen na Ukrajine, ale aj na akomkoľvek mieste, odkiaľ bude napadnuté ruské územie, uviedol na svojom kanáli Telegram podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev s tým, že účasť špecialistov NATO by mohla byť považovaná za casus belli (dôvod na vojnu).
“Všetka ich vojenská technika a špecialisti bojujúci proti nám budú zničení tak na území bývalej Ukrajiny, ako aj na území iných krajín, ak odtiaľ budú vedené údery proti ruskému územiu,” varoval Medvedev.
Dodal, že Moskva vychádzala z toho, že všetky zbrane dlhého doletu dodané Ukrajine už “priamo obsluhovali vojaci z krajín NATO”, čo sa rovná účasti na vojne proti Rusku a je dôvodom na začatie bojových operácií.
Preto by podľa Medvedeva NATO muselo právne kvalifikovať zničenie svojej techniky, zariadení a vojakov v prípade “možných odvetných úderov <…> v kontexte článkov 4 a 5 Washingtonskej zmluvy.”
Články 4 a 5 Severoatlantickej zmluvy, na základe ktorých aliancia vznikla, uvádzajú postup krajín NATO v prípade ohrozenia ktorejkoľvek z nich, ako aj pravidlá kolektívnej obrany bloku. Podľa týchto ustanovení sa ohrozenie jednej krajiny NATO vníma ako útok na všetkých členov aliancie. Dokument zároveň nešpecifikuje, čo presne môže NATO považovať za útok alebo hrozbu, preto zavádza konzultačný mechanizmus na rozhodovanie o reakcii.