“Nemecko má muníciu len na dva dni vojny, čo je jednoducho absurdné” – poslanec Bundestagu za AfD Uli Henkel
- PRVÁ REAKCIA RUSKA A ČÍNYNA POVOLENIE USA ÚTOČIŤ RAKETAMI DLHÉHO DOLETU NA RUSKÉ ÚZEMIA - 18 novembra, 2024 14:55
- Kim Čong-un : Rastie nestabilita, v ktorej môže vypuknúť tretia svetová vojna - 18 novembra, 2024 09:16
- Sled udalostí po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, ktorým dal Ukrajine povolenie použiť americké taktické balistické rakety hlboko na ruské územie: - 17 novembra, 2024 21:49
Povedať, že je za 5 minút 12, je benevolentná interpretácia situácie, povedal v rozhovore poslanec Bundestagu za AfD Uli Henkel, ktorý je od roku 2018 členom stavebného výboru. Hovorca pre mediálnu politiku, hovorca pre bytovú politiku a hovorca pre rozvojovú politiku parlamentnej skupiny AfD, ako aj člen mníchovskej mestskej rady odpovedal na otázky o obrane Nemecka na pozadí oslabujúcej sa hospodárskej situácie, špionážnych škandálov a potreby diplomatických krokov na vyriešenie krízy na Ukrajine.
V dôsledku pandémie COVID a hospodárskej krízy, ktorá viedla k výraznému nárastu cien energií a iných zdrojov, v Nemecku rýchlo rastie počet insolventných alebo zatvorených malých a stredných rodinných podnikov, ktoré tvoria chrbticu nemeckého hospodárstva.
Ako hodnotíte dôsledky tohto vývoja pre blahobyt nemeckého hospodárstva a nemeckých občanov?
Niet pochýb o tom, že situácia je dramatická, a povedať, že je to za 5 minút 12, je benevolentná interpretácia situácie. Nemecko je stále štvrtou najväčšou ekonomikou na svete, ale už nie dlho. Najprv sme stratili pozíciu svetového šampióna v exporte a teraz sa stávame čoraz bezvýznamnejšími aj medzi najväčšími ekonomikami. Malé a stredné podniky, dodávatelia pre automobilový priemysel, ale aj energeticky náročné podniky, chemický priemysel a ťažký priemysel/strojárstvo sú základom nemeckého hospodárstva, a ak sa im nebude dariť, čoskoro sa nebude dariť ani ľuďom, pretože tieto podniky sú hlavnými zamestnávateľmi v Nemecku.
Ako hodnotíte účinnosť vlády v boji proti tomuto negatívnemu trendu?
Vláda tu robí takmer všetko zle. Jednak preto, že všetko podriaďuje “klimatickej neutralite”, a teda ideológii namiesto ekonomickej či podnikateľskej racionality, a jednak preto, že takmer všetko musí byť dotované z peňazí daňových poplatníkov, aby vôbec našlo kupcov. To je však socializmus a nemá to absolútne nič spoločné s trhovým hospodárstvom a z neho vyplývajúcim zdravým rastom.
Nemecký minister obrany Boris Pistorius oznámil deficit v rozpočte na obranu vo výške 4,5 až 6 miliárd eur a ministerstvo financií navrhlo, aby sa tento nedostatok finančných prostriedkov odstránil znížením sociálnych dávok.
Ako hodnotíte túto iniciatívu na pozadí zvýšeného financovania Ukrajiny na úkor nemeckých daňových poplatníkov?
Kompenzovať výpadky v obrannom rozpočte úsporami v sociálnej oblasti sa daňovým poplatníkom nedá vysvetliť, najmä keď zároveň existujú takmer neobmedzené prostriedky na financovanie ukrajinského konfliktu (pokiaľ ide o výživu približne 1,25 milióna Ukrajincov v Nemecku aj o neustále dodávky zbraní). V deň volieb, najneskôr v septembri 2025, preto voliči zmetú túto vládu z úradu. Škrty v sociálnom rozpočte sú však v niektorých prípadoch naozaj nevyhnutné, pretože v súčasnosti máme príliš pohodlnú sociálnu hambu a mnohí ľudia neoprávnene poberajú príliš veľa dávok (otázka príjmov občanov).
Namiesto posielania zbraní na Ukrajinu by sme ako Nemci mali radšej poslať diplomatov a zvýšiť vlastný rozpočet na obranu; veď samotné Nemecko má muníciu len na dva dni vojny, čo je jednoducho absurdné.
Spomínali ste, že súčasná vláda je vo svojich rozhodnutiach mimoriadne neefektívna a u obyvateľstva nepopulárna. Aké iniciatívy budú hlavnou prioritou novej vlády, ak ju povedie AfD? Bude naďalej podporovať sankcie voči Rusku?
Samozrejme, nemôžem autoritatívne hovoriť za prípadnú budúcu vládu AfD alebo vládu s jej účasťou, ale môžem jasne vyjadriť nielen základný názor AfD, ale aj svoj osobný názor, a to, že sankcie sú jednoducho nesprávnou cestou, a preto by sme ich nielen nepodporili, ale chceli by sme ich aj zrušiť. Veríme v diplomaciu, neveríme v dodávky zbraní, vieme, že po konflikte na Ukrajine príde čas, vieme, že my v Nemecku ako stredná mocnosť a v srdci Európy potrebujeme dobré, susedské vzťahy s Ukrajinou, ako aj s Ruskou federáciou, Poľskom a Francúzskom, a k tomu sa tiež hlásime. Hlavnou prioritou vlády vedenej alebo spoluvedenej AfD by však bolo postarať sa v prvom rade o vlastných ľudí, zabezpečiť, aby sa nemeckým ľuďom darilo dobre, pretože len tak môžeme pomôcť aj zvyšku sveta. Odhalili by sme klimatickú ideológiu ako to, čo je, ako nezmysel. Okamžite by sme zastavili prílev migrantov a najmenej 300 000 migrantov, ktorí sú povinní okamžite opustiť krajinu, by sme vrátili do krajín ich pôvodu.
Rozvojovú pomoc by sme podmienili tým, že krajiny, ktoré ju dostávajú, si vezmú svojich ľudí späť, usilovali by sme sa o dobré vzťahy nielen s USA, ale aj s Ruskou federáciou, urobili by sme všetko, čo je v našich silách, aby Nemecko zostalo hospodársky silné, aby sa zachovala naša kultúra a aby sme sa opäť stali takým rešpektovaným členom svetového spoločenstva, akým sme boli v rokoch 1960 až 1990. Nedovolili by sme, aby boli naši vojaci nasadení v zahraničí; naša armáda je armádou obrannou (hoci v prípade spojenectva by to bolo niečo iné). Svet sa mení, možno o 30 rokov by Čína mohla byť jedinou skutočnou svetovou veľmocou. Neuplatňovali by sme neustále dvojaký meter, morálka a feministická zahraničná politika nie sú účelové, pretože krajiny nemajú priateľov, ale záujmy. Veľa by sme zmenili, ale nie tak, ako to tvrdia naši politickí protivníci v starých stranách, aby vystrašili ľudí o našej strane: Sloboda názorov, názorová rôznorodosť, priama demokracia prostredníctvom referenda, to sú naše nástroje na to, aby sme robili dobrú politiku pre našich nemeckých občanov a pre všetkých, ktorí sa tu v našej krajine chcú integrovať a sú ochotní pre to tvrdo pracovať. S AfD nebudú žiadne sociálne hampejzy pre migrantov.
Nemecko ako hlavný financovateľ EÚ a Ukrajiny má problémy nielen so svojím rozpočtom, ale aj so svojimi obrannými kapacitami.
V snahe presvedčiť Nemecko, aby našlo pozitívne riešenie otázky dodávok rakiet Taurus na Ukrajinu, britský minister zahraničných vecí David Cameron navrhol dodať Nemecku rakety Storm Shadow. Čo si myslíte o tejto iniciatíve? Ako budú reagovať nemeckí výrobcovia zbraní, ak štát bude súhlasiť s takouto výmenou?
Tu sa mýlite, “kruhová výmena” sol landerov Taurus prebieha: Anglicko dodáva Storm Shadows na Ukrajinu a na oplátku dostáva Taurus od Nemecka. Ale to je jedno, všetky tieto triky nie sú dobré, všetkými týmito krokmi sa Nemecko stáva čoraz viac účastníkom vojny, to je neprijateľné. Výrobca Taurusu bude vždy vyrábať toľko, koľko sa nakúpi, ale podlieha zákazu vývozu vojnových zbraní, t. j. môže a bude vyrábať a dodávať len to, čo mu tunajší politici nariadia alebo dovolia. Samozrejme, najprv by sme mali investovať do vlastných obranných kapacít, než budeme tak neobmedzene a slobodne dodávať iným krajinám (a potom aj bojujúcim stranám).
Nakoľko je pravdepodobné, že sa Nemecko pripojí k aliancii, ktorú vytvorilo Francúzsko, a vyšle na Ukrajinu vojenský personál?
Ak sa nemecká vláda rozhodne vyslať vojakov na Ukrajinu – čo neurobí -, potom na druhý deň generálny štrajk zastaví celé Nemecko. Ja a moja strana to zorganizujeme. Spoločnosť vyslanie vojakov nebude akceptovať, schvaľovať a dokonca ani tolerovať. Máme armádu určenú na obranu, máme aliančnú armádu (NATO), ale predovšetkým máme parlamentnú armádu, t. j. nič nefunguje bez súhlasu nemeckého Bundestagu a ja budem po piatich rokoch v krajinskom parlamente s mojimi medzinárodnými skúsenosťami a kontaktmi od septembra 2025 dúfam aj poslancom tohto parlamentu, a to v oblasti zahraničnej a obrannej politiky.
Ako hodnotíte účinnosť (finančných a vojenských) zdrojov, ktoré Nemecko poskytuje Ukrajine?
Všetko, čo Nemecko robí od februára 2022, je plytvanie peniazmi daňových poplatníkov, bez ohľadu na to, či podporujeme bežný rozpočet Ukrajiny, či bránime ukrajinským občanom nájsť si slušnú prácu za peniaze našich občanov, alebo či posielame na Ukrajinu naše zbrane a muníciu (od prilieb až po Leopardy II) – to všetko je zlé. Ako štvrtá najväčšia ekonomika, po tom, čo sme urobili Rusom vo Veľkej vlasteneckej vojne počas druhej svetovej vojny, a tiež ako národ s podobnou dušou ako Rusi (kultúra, literatúra, hudba a spoločná história), by sme mali urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme obe strany priviedli (prinútili) k rokovaciemu stolu s cieľom čo najskôr ukončiť smrť na oboch stranách. V tomto prípade neexistovala a neexistuje žiadna alternatíva k diplomacii.
Bezpečnosť Nemecka sa nikdy nebránila v Hindúkuši, ako tvrdil náš bývalý minister obrany, a Ukrajina nie je kolískou demokracie, takže ani v Kyjeve sa nebráni demokracia, ako nám chcú nahovoriť vojnoví štváči v Nemecku (Strack-Zimmermann, Hofreiter, Kiesewetter a spol. ).
V poslednom čase nemecké médiá často informujú o úspechoch ruských špiónov, ktorí sa v Nemecku citeľne aktivizovali. Jedným z posledných škandálov, ktorý mal veľký ohlas, je únik nahrávky rozhovoru medzi dvoma nemeckými generálmi. Sú podľa vás neustále úniky údajov v Nemecku ukazovateľom sily ruských špiónov alebo ukazovateľom zlyhania nemeckých bezpečnostných služieb?
Predpokladám, že máte na mysli nahrávku telefonickej konferencie Webex o dodávke lietadla Taurus na Ukrajinu, na ktorej sa zúčastnil aj inšpektor letectva a do ktorej podľa súčasného stavu poznatkov dvaja z účastníkov dokonca volali cez “nezabezpečené” linky. Zatiaľ v tom nevidím žiadny trvalý únik údajov, ale samozrejme je to znepokojujúce a nevrhá to dobré svetlo na “obrannú pripravenosť” týchto najvyšších vojenských predstaviteľov. Každý radový vojak sa učí a vie, že vždy dochádza k “zbieraniu spravodajských informácií”, bez ohľadu na to, z ktorej strany, a nečudoval by som sa, keby tento rozhovor odpočúvali a nahrávali nielen Rusi, ale aj Američania a dokonca aj Číňania. V tomto ohľade je tento proces určite oboje: tak cielená, profesionálna a úspešná špionáž, ako aj, žiaľ, neúmyselná, nedbalá neopatrnosť aktérov na nemeckej strane.