Turecko odpálilo novú riadenú strelu z veľkého bezpilotného lietadla Bayraktar
- PRVÁ REAKCIA RUSKA A ČÍNYNA POVOLENIE USA ÚTOČIŤ RAKETAMI DLHÉHO DOLETU NA RUSKÉ ÚZEMIA - 18 novembra, 2024 14:55
- Kim Čong-un : Rastie nestabilita, v ktorej môže vypuknúť tretia svetová vojna - 18 novembra, 2024 09:16
- Sled udalostí po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, ktorým dal Ukrajine povolenie použiť americké taktické balistické rakety hlboko na ruské územie: - 17 novembra, 2024 21:49
Turecko vykonalo úspešný test riadenej strely Çakir a preukázalo jej schopnosť presne zasiahnuť ciele, keď bola vypustená z bezpilotného lietadla Bayraktar Akinci (UAV). Riadená strela Çakir, ktorá bola prvýkrát predstavená v roku 2022, predstavuje najnovší pokrok Turecka v raketovej technológii, ktorá je určená na útoky na pozemné a námorné ciele. Testovaná strela údajne zasiahla cieľ na mori vzdialený viac ako 100 km od miesta štartu, uvádza turecký Hurriyet .
Je vybavený technológiou sledovania terénu a môže lietať v nízkych nadmorských výškach, čo umožňuje efektívnu navigáciu v rôznych krajinách. Navyše, jeho flexibilita misií v reálnom čase umožňuje aktualizácie trasy, zmeny cieľov alebo zrušenie misie počas letu. Raketa Çakir s hmotnosťou 275 kilogramov obsahuje 70 kilogramovú bojovú hlavicu, ktorá je dostupná vo fragmentačných, termobarických alebo protipancierových variantoch. S dosahom viac ako 150 kilometrov a rýchlosťou od 0,75 do 0,85 Mach dokáže presne a efektívne zasiahnuť ciele.
Baykarov veľký dron
Bezpilotné lietadlo Bayraktar Akinci, známe svojim užitočným zaťažením (unesie až 1,5 tony dodatočného nákladu), môže na svojich vonkajších držiakoch niesť dve rakety Çakir. Totižto, dron má rozpätie krídel až 20 metrov.
Bezpilotné lietadlo Bayraktar Akinci, ktoré sa dostalo do arzenálu Azerbajdžanu, tam malo prvý let 9. februára, čoho svedkami boli azerbajdžanský prezident Ilham Alijev a prezident spoločnosti Baykar Bayraktar Akinci. Dohoda o vývoze a spolupráci so Saudskou Arábiou z roku 2023 sa tiež stala najväčšou samostatnou vývoznou dohodou v histórii tureckého obranného a leteckého priemyslu. Vďaka zmluve podpísanej minulý rok v hodnote viac ako jednej miliardy dolárov dostane kráľovstvo Perzského zálivu niekoľko rôznych modelov dronov tejto spoločnosti z tureckého priemyslu.
Počas minuloročného rozhovoru pre Nikkei Asia Bayraktar tvrdil, že dvojmotorový Akinci je lepší ako jednomotorový americký útočný dron MQ-9 Reaper a že turecký dron má pokročilejšie schopnosti umelej inteligencie.