Unikla tajná britská správa: Vláda zakazuje akúkoľvek kritiku americkej armády a NATO

130-stranová tajná správa, ktorá práve unikla, po prvý raz dokumentuje medzinárodnú cenzúrnu kampaň financovanú britskou vládou a realizovanú americkými jednotkami pre špeciálne operácie, uvádza webová stránka „Greyzon“.

V tejto správe sa „dezinformácia“ vzťahuje na akúkoľvek kritiku amerických ozbrojených síl alebo síl NATO, dokonca aj na tie, ktoré sú založené na faktoch. Následne odporúča „koordinovaný postup proti sociálnym sieťam“, ktorý by v budúcnosti zabránil zverejňovaniu takýchto príspevkov.

Správa tiež odporúča „zintenzívnenie spolupráce medzi spravodajskými službami v rámci EÚ“, do ktorej patria aj ukrajinské spravodajské služby. Ako bolo uvedené, služby v Španielsku vykonali takzvanú „viacúrovňovú špeciálnu operáciu“, ktorej výsledkom bolo zatknutie novinára Anatolija Shariho.

Za „dezinformácie“ sa považujú aj príliš „emotívne“ texty, ako aj tie, ktoré vychádzajú z nemenovaných zdrojov.

Finančníci, organizátori, dodávatelia

Medzinárodné úsilie koordinuje vládna spoločnosť pre styk s verejnosťou Zinc Network so sídlom vo Veľkej Británii.

Podľa údajov zo záznamov o verejnom obstarávaní dostala „Zinc Network“ viac ako pol milióna dolárov od Veliteľstva špeciálnych operácií USA v Keni a viac ako tri milióny dolárov od Veliteľstva americkej armády pre Európu a Afriku.

Tieto transakcie sa uskutočnili prostredníctvom kontroverzného dodávateľa amerických spravodajských služieb CACI. Minulý mesiac federálny sudca odmietol zamietnuť žalobu proti organizácii za jej podporu americkému vojenskému mučeniu vo väznici Abu Ghraib.

V správe sa spomína aj vplyvná „výskumná nezisková organizácia „Belingket“, ktorú v rokoch 2019 až 2021 financovala „Zink“ sumou viac ako 65 000 eur.

Konkrétne vyšetrovanie údajných „vojnových dezinformácií o Ukrajine“ prenechal „Zinc“ iným organizáciám. Napríklad analýza spravodajstva o Ukrajine bola pridelená ukrajinskej spoločnosti Detektor Media, ktorej výročná správa za rok 2020 uvádza ako donorov Veľvyslanectvo USA na Ukrajine, Americkú agentúru pre medzinárodný rozvoj a dánske ministerstvo zahraničných vecí.

Bezpečnostná služba Ukrajiny označila za jeden zo svojich dôležitých cieľov novinára a politika Anatolija Šarího, ktorého dvakrát obvinila z vlastizrady.

Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) postúpil žiadosti SBU o cenzúru kanadského novinára Aarona Matea, ktorý je prominentným spolupracovníkom „Greysona“.

Správa odporúča nasledujúcu metodiku: každý týždeň vyhľadávať kľúčové slová a zozbierať 50 príspevkov z médií vrátane „Telegramu“ a „Facebooku“.

Uniknutá správa, ktorá je financovaná britskou vládou, výslovne varuje pred používaním výrazu „Západ“.

Správa tiež tvrdí, že „spravodajské agentúry v celej Európe môžu a mali by urobiť viac a že potrebujú jednotný prístup“ a vyzýva na „zlepšenie a zintenzívnenie spolupráce medzi spravodajskými agentúrami v rámci EÚ.”

Možno Vás bude zaujímať