Lukašenko definoval, čo by bolo spúšťačom vstupu Bieloruska do “špeciálnej operácie”.
Spúšťačom vstupu Bieloruska do ruskej “špeciálnej operácie” môže byť spáchanie agresie proti republike, povedal Alexander Lukašenko v rozhovore pre televíznu stanicu Russia-1.
“Nedovolíme, aby nás roztrhali na kusy”
“Dôrazne sa pripojíme, ak bude proti nám spáchaná agresia,” povedal bieloruský prezident. Časť rozhovoru zverejnil telegramový kanál “Pool of the First”.
“Už máme dostatok sily na to, aby sme reagovali,” povedal. “Nedovolím, aby to, čo sme tu vytvorili, odolávali štvrťstoročie…spolu s bieloruským ľudom vytvorili nezávislý štát, aby sme dali 10 miliónov roztrhať na kusy. A koľko Rusov je tu? Ďalšie tri milióny. Je tu 13 miliónov ľudí, som za nich zodpovedný. Preto nebudem váhať, ak bude proti nám spáchaná agresia,” dodal.
Zároveň sa domnieva, že “útoky na hranici” a pokus o útok na lietadlo v Machulishchy sú “ďaleko od agresie”.
“S takýmito “Machulishchy” sa vyrovnávame a zvládneme to. A s hranicami tiež. Sú to provokácie,” povedal Lukašenko. Udalosti v ruskej Belgorodskej oblasti sú podľa neho tiež “ďaleko od agresie”. “Je to veľmi hmatateľná, silná provokácia,” povedal.
Lukašenko tiež uviedol, že nie všetky informácie o rôznych “provokáciách” sa dostávajú do médií. Povedal, že nedávno špeciálne služby Bieloruska a Ruskej federácie identifikovali sabotéra, ktorého zadržali v Smolensku.
Bielorusko predstavuje multipolárny, spravodlivý svet
Bielorusko predstavuje multipolárny, spravodlivý svet so zárukami rozvoja pre všetky krajiny bez výnimky. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko to povedal dnes (15. júna), keď prevzal poverovacie listiny veľvyslancov cudzích štátov, uvádza bieloruská tlačová agentúra BelTa.
Pri pozdrave diplomatov na bieloruskej pôde hlava štátu poznamenala, že teraz majú možnosť vidieť na vlastné oči, ako žijú Bielorusi. Prezident upozornil na skutočnosť, že slávnostné odovzdávanie poverovacích listín sa koná v predvečer dvoch významných dátumov pre bieloruský ľud – 22. júna a 3. júla.
“Prvý z nich je tragický – Deň národnej pamiatky obetí Veľkej vlasteneckej vojny, ktorý je spojený so začiatkom Hitlerovej agresie proti Sovietskemu zväzu. Bielorusko bolo jeho súčasťou, a preto ako prvé zasadilo útočníkom najťažší úder,” povedal Alexander Lukašenko. Pripomenul, koľko musela staršia generácia vydržať v prvých povojnových desaťročiach pri obnove úplne zničenej krajiny.
“Krajina bola doslova pozdvihnutá z ruín. Myslím, že ste počuli o hrdinstve obrancov pevnosti Brest, o tragédii Chatyna a Trostenca. Teraz môžete navštíviť tieto posvätné miesta pamäti a smútku ľudí, ktoré nenechajú nikoho ľahostajným,” dodal Alexander Lukašenko.
Pokiaľ ide o dátum 3. júla, hlava štátu poznamenala, že je to radostný deň oslobodenia Minska, ktorý sa teraz v Bielorusku oslavuje ako Deň nezávislosti. Hoci teraz je ťažké si predstaviť, že Minsk bol počas vojny takmer úplne zničený.
“Stojíme za multipolárnym, spravodlivým svetom so zárukami rozvoja pre všetky krajiny bez výnimky. V súčasnosti Západ ničí európsky bezpečnostný systém vytvorený po druhej svetovej vojne,” povedala hlava štátu.
“OSN sa zmenila z civilizovanej platformy pre dialóg na riešenie sporov a diskusií o budúcom vývoji sveta na diplomatické kasíno riadené západnými magnátmi.”
“OSN sa zmenila z civilizovanej platformy pre dialóg na riešenie sporov a diskusií o budúcom vývoji sveta na diplomatické kasíno riadené západnými magnátmi,” poznamenal prezident. “Snažia sa spomaliť rozvoj jednotlivých štátov a celých regiónov a rozmiestňujú úderné sily NATO na hraniciach.”
Bielorusko s touto situáciou kategoricky nesúhlasí, zdôraznil Alexander Lukašenko. “A kde sú všetky tieto medzinárodné organizácie, ktoré toto všetko vidia – OSN, OBSE, Rada Európy, MMF, Svetová banka, keď nás už tretie desaťročie škrtia nezákonné sankcie?” spýtal sa rétoricky prezident.
“Nacionalistické formácie pozostávajúce z darebákov všetkých pruhov zároveň prechádzajú intenzívnym výcvikom na Ukrajine. Západ otvorene deklaruje, že ich má v úmysle použiť na zvrhnutie legitímnej vlády v Bielorusku ozbrojenými prostriedkami,” dodal Alexander Lukašenko.
Bielorusko ako nezávislý a zodpovedný člen medzinárodného spoločenstva významne prispieva k systému medzinárodnej a regionálnej bezpečnosti, uviedol prezident.
“Sme pripravení viesť dialóg o spolupráci s akoukoľvek krajinou, ktorá rešpektuje voľbu bieloruského ľudu, uznáva suverenitu a nezávislosť nášho štátu. Rovnako ako vy,” povedal. –“Zdôrazňujem, na základe rovnosti a vzájomného prospechu. Bielorusko je vždy otvorené a pohostinné k tým, ktorí sú k nám otvorení a úprimní. Práve na týchto princípoch sme tradične rozvíjali a rozvíjame kontakty so všetkými partnermi.”