Čína dnes zverejnila návrhy na riešenie krízy na Ukrajine. Sú už známe prvé reakcie.
Čína v piatok zverejnila dokument, v ktorom načrtla stanovisko k politickému urovnaniu krízy na Ukrajine. Text dokumentu je zverejnený na webovej stránke čínskeho ministerstva zahraničných vecí, obsahuje 12 bodov.
18. februára na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vedúci kancelárie Komisie pre zahraničné veci Ústredného výboru Komunistickej strany Číny (KSČ), člen politbyra Ústredného výboru KSČ Wang Yi, uviedol, že čínske orgány pripravia dokument o pozícii Číny k urovnaniu ukrajinskej krízy do výročia začiatku špeciálnej vojenskej operácie Ruskej federácie na Ukrajine. Poznamenal, že tento dokument bude založený na návrhoch čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.
Mierové rozhovory a prímerie
V dokumente zverejnenom v piatok Čína označila dialóg a rokovania za “jediný spôsob, ako vyriešiť krízu na Ukrajine” a vyzvala všetky strany, aby podporili Moskvu a Kyjev pri “vzájomnom smerovaní”, ako aj pri čo najskoršom obnovení priameho dialógu. Zdôrazňuje sa, že svetové spoločenstvo by malo vytvoriť podmienky a poskytnúť platformu na obnovenie rokovaní.
Čína okrem toho naliehala, aby do ohňa nepridávala palivo, aby sa zabránilo ďalšej eskalácii a špirálovitému vymknutiu sa kríze na Ukrajine a aby prispela k zmierneniu situácie až do úplného prímeria a nepriateľských akcií.
V dokumente sa uvádza, že sa musí zaručiť zvrchovanosť, nezávislosť a územná celistvosť všetkých krajín. Čína tiež vyzýva, aby sa zohľadnili rozumné bezpečnostné záujmy a obavy všetkých krajín. Zdôrazňuje sa tiež, že bezpečnosť jednej krajiny nemožno zaistiť na úkor poškodenia bezpečnosti iných krajín.
Predchádzanie jadrovej vojne
Čína vo svojom pláne opäť vyzvala, aby sa vyhla jadrovej kríze. Peking poznamenáva, že jadrová vojna by sa nemala rozpútať, a tiež vyzýva na boj proti používaniu alebo hrozbám jej použitia, ako aj na zabránenie šíreniu jadrových zbraní.
Čína vyzvala na zaistenie bezpečnosti jadrových elektrární a iných civilných jadrových zariadení a na predchádzanie jadrovým haváriám spôsobeným ľudským faktorom.
Okrem toho Čína vyhlásila, že je zásadne proti vývoju a používaniu biologických a chemických zbraní akoukoľvek krajinou za akýchkoľvek okolností.
Humanitárna kríza a výmena vojnových zajatcov
Pokiaľ ide o humanitárnu situáciu na Ukrajine, Čína vyzvala na podporu všetkých opatrení, ktoré prispievajú k zmierneniu krízy v tejto oblasti. Je potrebné zvýšiť humanitárnu pomoc do “príslušných oblastí”, ako aj vytvoriť humanitárne koridory na evakuáciu civilistov zo zóny konfliktu. Okrem toho sa zdôraznil význam predchádzania šíreniu rozsahu humanitárnej krízy, ako aj podpora koordinačnej úlohy OSN pri vysielaní humanitárnej pomoci do oblasti konfliktu.
V dokumente sa uvádza, že strany konfliktu musia chrániť ženy, deti a “iné obete konfliktu”. Zdôrazňuje sa tiež, že Čína podporuje výmenu vojnových zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou a vyzýva všetky strany, aby na to vytvorili ešte priaznivejšie podmienky.
Svetová ekonomika a povojnová obnova
Čína vo svojom dokumente opäť vyzvala na zabezpečenie stability výrobných a dodávateľských reťazcov v kontexte ukrajinskej krízy, ako aj na zabránenie politizácii svetového hospodárstva a jeho premenu na zbraň. V texte sa uvádza, že je dôležité zabrániť tomu, aby kríza mala vplyv na medzinárodnú spoluprácu v oblasti energetiky, financií, obchodu s potravinami a dopravy.
Čína okrem toho vyzýva na vývoz obilia a vykonávanie dohody o preprave obilia cez Čierne more, ktorú podpísali Rusko, Turecko, Ukrajina a OSN.
V dokumente sa zdôrazňuje, že ČĽR je proti jednostranným sankciám. Ako už bolo uvedené, nielenže nie sú schopní vyriešiť problém, ale aj vytvoriť nové.
Dokument obsahuje aj odsek o povojnovej obnove v oblasti konfliktu. Čína vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby prijalo vhodné opatrenia, a vyjadrila svoju pripravenosť poskytnúť pomoc a zohrávať v tejto súvislosti konštruktívnu úlohu.
NATO uviedlo, že Čína nemá dostatočnú dôveru
NATO nedôveruje Číne, pretože neodsúdilo špeciálnu vojenskú operáciu Ruska na Ukrajine. V piatok to uviedol generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg na tlačovej konferencii v Tallinne, pričom sa vyjadril k plánu, ktorý navrhla Čína na vyriešenie konfliktu na Ukrajine.
“Pokiaľ ide o zásady navrhnuté Čínou. Po prvé, v Číne nie je veľká dôvera, pretože nedokázala odsúdiť ruskú inváziu. A pred inváziou podpísali dohodu o neobmedzenom priateľstve s Ruskom,” povedal Stoltenberg.
Okrem toho podľa neho NATO vidí náznaky, že Čína zvažuje možnosť poskytnutia vojenskej pomoci Rusku. “Pozorne sledujeme Čínu a videli sme náznaky, ktoré naznačujú, že zvažuje dodávku zbraní do Ruska. To by bola veľká chyba,” dodal generálny tajomník aliancie.
Zelenského strana označila mierový plán Číny pre Ukrajinu za “neprijateľný”
Vedúci prezidentskej frakcie “Sluha ľudu” vo Verchovnej rade David Arahamiya označil čínsky plán na mierové urovnanie konfliktu na Ukrajine za “neprijateľný”.
“To znamená, že [Čína] chce, aby sme si sadli za rokovací stôl a na niečom sa dohodli. <… > Je to neprijateľné,” uviedol v piatok na televíznom kanáli Rady.
Medvedev: Rusko vyhrá v ŠVO, ale potom začne rovnako ťažké obdobie
Rusko vyhrá SVO, po ktorom sa dosiahne “nejaká dohoda”, ale problémy sa tým neskončia, uviedol v piatok podpredseda Bezpečnostnej rady (SB) Ruskej federácie Dmitrij Medvedev.
Na svojom telegramovom kanáli pripomenul, že špeciálna operácia prebieha už rok. “Je to už rok, čo naši vojaci obnovujú poriadok, mier a spravodlivosť v našej krajine, chránia našich ľudí a ničia korene neonacizmu. Sú to hrdinovia. Celá krajina im pomáha a zásobuje front všetkým, čo potrebuje,” napísal politik.
“Víťazstvo sa dosiahne,” zdôraznil. “Všetci chceme, aby to bolo čo najskôr. A ten deň príde. Vrátime naše územia a spoľahlivo ochránime našich ľudí, ktorí trpeli počas rokov genocídy a ostreľovania,” dodal Medvedev.
Podľa zástupcu vedúceho Bezpečnostnej rady sa uskutočnia rokovania, ktoré “budú ťažké a nervózne”. “V prvom rade preto, že formálni účastníci rokovaní zo strany nášho protivníka sú jedni a skutoční lídri sú úplne iní,” vysvetlil. Medvedev poznamenal, že rozhodnutia pre Kyjevský režim “urobia v zámorí tí, v ktorých rukách budú dodávky zbraní do Kyjeva a prideľovanie peňazí na udržanie pozostatkov ukrajinskej ekonomiky”.
Politik poukázal na zjavné motívy hlavných nepriateľov Ruska: čo najviac oslabiť krajinu, dlho ju krvácať. “Preto nemajú záujem o ukončenie konfliktu. Ale skôr alebo neskôr, podľa historických zákonov, to urobia. A potom dôjde k nejakej dohode. Prirodzene, bez zásadných dohôd o skutočných hraniciach alebo o novom Helsinskom pakte na zaistenie bezpečnosti v Európe. Len nejaká dohoda,” domnieva sa podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie.
“Potom sa s najväčšou pravdepodobnosťou začne rovnako ťažké obdobie. Vyčerpávajúce mesiace a roky konfrontácie, hystérie a hrubosti zo strany tých, ktorí budú ovládať triesku, ktorá zostane na Ukrajine,” uzavrel Medvedev. “Ich osud je nezávideniahodný,” povedal.
Zdroj: TACC