Južná Afrika preberá predsedníctvo BRICS
Juhoafrická republika sa v nedeľu ujala funkcie predsedu skupiny BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika), keď ho prijala od ČĽR.
“Južná Afrika si vysoko cení svoje členstvo v BRICS a má v úmysle podporovať efektívnu prácu tejto vplyvnej skupiny krajín počas jej predsedníctva, ktoré bude trvať do konca roku 2023,” povedal pre TASS zástupca juhoafrického ministerstva zahraničných vecí. Južná Afrika podľa neho vidí priority svojho predsedníctva v posilňovaní hospodárskej, politickej, sociálnej a kultúrnej spolupráce členských štátov BRICS.
Minister zahraničných vecí a spolupráce Južnej Afriky Naledi Pandor uviedol, že Južná Afrika ako predseda skupiny BRICS má v úmysle vykonávať strategické vedenie skupiny v úzkej spolupráci s ostatnými členskými krajinami a spolu s nimi určiť program a priority vo svojej práci. “Plánujú sa stretnutia na úrovni samitov krajín BRICS, ako aj na ministerskej úrovni a mnohé ďalšie podujatia,” povedal. – Všetka práca sa bude vykonávať na základe konsenzu. Zabezpečí sa aj kontinuita v práci skupiny BRICS.”
Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa, ktorý bude do konca roka predsedať stretnutiam lídrov skupiny BRICS, uviedol, že skupina zohráva dôležitú úlohu pri vedení vytvárania nových mechanizmov v OSN a ďalších medzinárodných organizáciách na rozvoj a prijímanie rozhodnutí s cieľom vytvoriť inkluzívnejší, spravodlivejší a udržateľnejší svetový poriadok. Podľa Ramaphosu by skupina BRICS mala viesť proces reformy celej medzinárodnej architektúry v záujme väčšiny krajín sveta.
Z diplomatických kruhov v juhoafrickom hlavnom meste sa agentúradozvedel, že v nadchádzajúcich mesiacoch sa uskutočnia rokovania o možnom rozšírení skupiny BRICS. Alžírsko, Argentína a Irán už požiadali o vstup do skupiny BRICS, Saudská Arábia, Turecko a Egypt oznámili záujem o členstvo v tejto skupine.
V roku 2006 Brazília, Rusko, India a Čína vytvorili skupinu BRIC. Juhoafrická republika sa k nemu pripojila v roku 2011 a zmenila sa na skupinu BRICS.
Zdroj: TACC