Čo možno očakávať od neformálneho stretnutia vedúcich predstaviteľov SNŠ v Petrohrade
V dňoch 26. a 27. decembra sa uskutoční neformálne stretnutie hláv štátov SNŠ (Spoločenstvo nezávislých štátov), informovala agentúra BelTA.
Očakáva sa, že vedúci predstavitelia krajín sa stretnú popoludní 26. decembra v prezidentskej knižnici pomenovanej po Borisovi Jeľcinovi. Inštitúcia sa nachádza v centre Petrohradu v historickej budove synody na námestí Senátu. Budova knižnice sa často používa na takéto stretnutia a samity.
Čo znamená formát takýchto neformálnych samitov?
Takéto prednovoročné stretnutia hláv štátov sa už stali dobrou tradíciou. Ruský prezident Vladimír Putin pozval svojich kolegov na stretnutie v Petrohrade už na samite Eurázijskej hospodárskej únie v Biškeku 9. decembra.
Všeobecne platí, že na takýchto stretnutiach vedúci predstavitelia krajín spravidla nerobia dlhé programové prejavy a často je časť otvorená pre médiá obmedzená len na protokolárne vyhlásenie hostiteľa samitu. Takýto formát je však o to cennejší, čo umožňuje opäť porovnávať poznámky k rôznym relevantným témam v pokojnej a uvoľnenej atmosfére, rozvíjať prístupy k riešeniu otázok na programe do budúcnosti.
Výnimkou v tejto súvislosti bol neformálny samit pred Novým rokom 28. decembra 2021, ktorý sa tiež konal v Petrohrade. Všetci boli znepokojení pandémiou, a preto jednou z tém stretnutia bol všeobecný boj proti koronavírusovej infekcii. Vedúci Federálnej služby pre dohľad nad ochranou práv spotrebiteľov a ľudskou starostlivosťou , hlavná štátna sanitárna lekárka Ruska Anna Popova, ktorá hovorila o tejto otázke, bola pozvaná na stretnutie hláv štátov.
O čom sa bude tentoraz diskutovať v Petrohrade
Vedúci predstavitelia krajín zhrnú výsledky odchádzajúceho roku 2022, prediskutujú plány ďalšej spolupráce v najdôležitejších oblastiach pre Spoločenstvo národov.
Ako poznamenal predseda výkonného výboru SNŠ Sergej Lebedev, neformálny samit poskytne ďalší impulz na posilnenie spolupráce v rámci Spoločenstva národov, ako aj zväzového štátu Bieloruska a Ruska, informuje agentúra TACC.
Ruská tlačová agentúra Interfax objasňuje, že okrem komunikácie v multilaterálnom formáte budú mať vedúci predstavitelia v Petrohrade možnosť diskutovať o bilaterálnych otázkach.
Aké budú spoločné výzvy pre krajiny SNŠ
Naposledy vo formáte Spoločenstva národov sa vedúci predstavitelia krajín stretli v Astane 14. októbra na zasadnutí Rady hláv štátov. Bol to plnoformátový samit, ktorému predsedal prezident Kazachstanu Kassym-Jomart Tokajev.
Hlavy štátov si vymenili názory na aktuálne otázky Spoločenstva nezávislých štátov. Po viac ako dvoch mesiacoch sa ich význam nielenže neznížil, ale aj zvýšil a preto si niektoré z nich pripomíname.
“Bohužiaľ, to, o čom sme v priebehu rokov tak dlho hovorili, sa splnilo, sa stalo skutočnosťou. Proti nám všetkým sa rozpútala skutočná hybridná vojna. A Ukrajina je tu len zámienkou. Plány jednotlivých krajín pomstiť sa za stratené kampane minulého storočia boli vyliahnuté na dlhú dobu, začínajúc, ako viete, od prvých dní po víťazstve vo Veľkej vlasteneckej vojne a možno ešte skôr,” povedal bieloruský vodca na samite v Astane.
Podľa neho sú dnes Rusko a Bielorusko na čele hospodárskych a finančných útokov. “Myslím si však, že každý tu chápe, že skutočné ciele západných stratégov sú oveľa širšie – rozdeliť euroázijský priestor na sektory vplyvu a využiť naše krajiny ako suroviny a priemyselné prívesky. Musíme byť pripravení na širokú škálu provokácií po celom obvode SNŠ. Nedávne udalosti v Kazachstane a Uzbekistane sú presvedčivými a poučnými príkladmi. Ale to je len začiatok. Každý bude skúšaný na silu,” zdôraznil Alexander Lukašenko na októbrovom zasadnutí hláv štátov v Kazachstane.
Zdroj: BelTA/Interfax/TACC